Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol, LS

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 195x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 195x
V 50. letech 20. stol. zbudována v sokolovně loutková scéna, arch. Freundl, dekorace dle návrhu malíře a architekta Skarpíška,
zah. Květ kapradí, pravidelná nedělní představení.

Vedoucím učitel Alois Budínský, mnoho organizačních i hereckých povinností zvládala i jeho žena, učitelka mateřské školy. Po celou dobu mluvila Kašpárka herečka DS bratří Čapků Marie Štroblová-Bendová, mluviči byli i další nadšení ochotníci jako Jan Honců, Antonín Pavlíček a Jaroslav Švitorka. Loutky vodila i mluvila též Vlasta Klímová (1922-2002).

Na repertoáru převážně klasické české pohádky upravené pro LD, především hry, v nichž vystupoval český Honza.
Ze "zdravovědných" pohádek se Zdravuškou uvedli např. Zlý duch Souchoťuch.

"Zajímavá byla scéna. Byla tvořena dvěma jevišti. Tato jeviště o šíři cca 3m a hloubce cca 80 cm byla posuvná po kolejnicích. Trochu to připomínalo dva nákladní vagony bez postranic. Toto uspořádání mělo tu výhodu, že v průběhu jednoho jednání se mohla na druhém, pro dětského diváka skrytém, jevišti vytvářet scéna pro následující jednání. Přestávky mezi jednáními byly proto velice krátké. Využíváno bylo mnoho světelných efektů (např. plující mraky na pozadí) i efektů zvukových natočených na gramofonových deskách. Pod jevištěm směrem do hlediště byla vytvořena tak zvaná "rostra", kde seděli herci, kteří četli texty. Připomínalo to tak trochu orchestřiště velkých divadel. Loutky, kterých bylo přibližně 50 kusů, vodili jiní členové souboru. Byla zde jasná dělba práce. Kostra loutek a obličeje byly zhotoveny v Praze. Oblečení na loutky dle návrhu arch. Skarpíška ušily členky smržovského Sokola. Hlediště bylo upraveno asi pro 100 dětí. V dané době se jednalo o jedno z nejmodernějších loutkových divadel v Československu." (Zbyněk Budínský)
Bibliografie:
BUDÍNSKÝ, Zbyněk, ing.: Informace pro DČAD červenec 2012.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 464.

Související Organizace

Související Obrázky

Smržovka, o amatérském divadle v čl. Kulturní život po roce 1945, 3. část.


Mapa působení souboru - Sokol, LS

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Smržovka, o amatérském divadle v čl. Kulturní život po roce 1945, 3. část.