Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Mladé pódium, SK/DK ROH Vagónka

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1986
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 198x
Působení: 198x
1986-1989 divadelní soubor Mladé podium

Impuls k založení souboru Mladé pódium dal Vlastimil Martinák, aktivní studénecký režisér, zejména dětských divadel.
Oslovil několik svých bývalých hereček z dětského souboru ze Studénky Naďu Pituchovou, Lenku Kubackou a Marcelu Dostálovou, aby založily skupinu, která by hrála moderní divadlo bez mužů. Po náboru v Butovicích byl soubor doplněn o Marii Šustalovou, Jarmilu Machalovou a Dagmar Těleckou.

1986 - 10. a 11. března - první premiérou T. Masák a A. Pernica: Pohádka pro dva pláště., režie Vlastimil Martinák. Zdařilá inscenace nabízela výrazné role a moderní inscenační formou. Byla to ve Studénce v podstatě prvá inscenace uskutečněná v netradičním divadelním prostoru půlkruhové arény. Hrála se v DK Vagonka Studénka, 13. března 1986 v Jeseníku nad Odrou, kde v soutěži dětských div. a loutk. kolektivů Kouzelný klobouček získala cenu diváka a cenu za inscenační formu. Na přehlídce v Kopřivnici získala Dagmar Tělecká cenu za herecký výkon. Dále soubor s inscenací vystupoval v Příboře a ve 13ti dalších místech v okrese Nový Jičín.

1986 počet členů souboru stoupl na 9 osob, přičemž podstatný byl příchod 4 mužů. Pro začáteční fázi práce nového hereckého seskupení si soubor zvolil nastudování několika krátkých inscenačně nenáročných divadelních scének a výstupů, ve kterých mohli plně uplatnit komediální herecký projev. S těmito hereckými výstupy účinkovali v průběhu roku 1986-1987 v místě a v okolních obcích.

14. 2. 1987 Daisy Mrázková: O neposlušné Barborce, dramatický výstup s loutkou Jarmily Nekolové a Magdy Hoškové na Pohárku SČDO v Kopřivnici získal první místo.

25. 7. 1987 Nataša Tanská, Mezi pátou a sedmou- komorní psychologická hra, režie St. Macek, 13. 11. OP Veřovice, herečky Ivetta Vavrošová a Marie Šustalová na okresní přehlídce ve Veřovicích ceny za „ojedinělé“ herecké výkony

1987 - 24. 11. premiéra hry Pavla Dostála a Richarda Pogody Lysistrata, režie Stanislav Macek, kostýmy hrající členka souboru Pavlína Stašová.1988 účast na OP ve Veřovicích - vítězný pohár, cena diváka a cena za herecké výkony, poté KP v Přerově.
Inscenace byla velmi úspěšná svou neotřelou inscenační formou a vyváženými hereckými výkony s maximálním využitím všech hereckých výrazových prostředků, což bylo oceněno na okresní divadelní přehlídce ve Veřovicích a hereckými cenami udělenými na krajské přehlídce v Přerově. Velkou pozornost a ocenění vzbudila i kostýmová výprava, kterou ušila Stala se nejúspěšnější inscenací souboru, hrána 8x, též v okolí.

1987 podzim - Zd. Podskalský: Žena v trysku století - 5 vybraných scén, režie St. Macek, 1 repríze na domácím jevišti, 2 v okolí

1988 a 1989 za soubor vystupovaly již jen Jarmila Nekolová a Marie Šustalová v krátkých scénách.
leden 1988 Jarmila Nekolová, též režie: Muzikant a Cecilk“ - lyrická aktovka, 1989 únor Kopřivnice – Pohárek SČDO, NP Pohárek SČDO Praha

únor 1989 Petr Karvaš: Antigona a ti druzí, Jarmila Nekolová a Marie Šustalová dramat. výstup, režie Stanislav Macek, repríza: Kopřivnice – KP Pohárek SČDO - 1. místo, NP Hlinsko.

K nejaktivnějším členům souboru patřily Marcela Dostálová, Jarmila Nekolová, Marie Šustalová, Ivetta Vavrošová a Petr Jedlička.
Bibliografie:
TOMAS, Karel: Přerov průměrný.Amatérská scéna 1988, č. 6, s. 9.

Mapa působení souboru - Mladé pódium, SK/DK ROH Vagónka

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':