Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192, 193x, 194x
1920 byl ve Lhotě založen Sokol, aby měl dostatek prostředků na nákup nářadí a na další svoji činnost, byl nucen hrát často divadlo

1.1. 1920 jednoaktovky Na rodné hroudě a Novoroční večírek v sále hostince paní Mrázkové.
Po oficiálním založení Sokola a jeho registraci následovala představení Sňatek na zkoušku (18.4.), Květy v bouři (6.6.), Dřevorubci (12.9.), Pro tatíčka presidenta (31.10.) a Schovanec a schovanka (28.11).
1921 dokonce 8 nových premiér - Srážka vlaku (1.1.), Naši furianti (13.3.), Směry života (12.6.), Vojnarka, Peníze (16.10.), Vodní družstvo (27.10.), Mučedník brixenský (6.11.) a Poslední muž (18.12). Úroveň repertoáru byla kvalitnější.
Celkový zisk do spolkové kasy tak byl velmi slušný. Hostinská Mrázková pořádala po divadle vždy zábavu, takže také nepřišla zkrátka, byť jí za každou zábavu obec vyměřila poplatek 10 korun.

V roce 1922 a dalších jako spolupořadatel se Sokolem uváděn spolek Havlíček. Finanční potřeby Sokola však byly přednější, a tak se Havlíček začal ze života vesnice pomalu vytrácet.
1922 6 her, založen fond na opravu jeviště, do něhož se z každé odehrané hry odevzdávalo 25 korun. .
1923 4 hry, oprava podlahy v sále.
1924 Kometa Hanzelínova. Sokolové se poté rozhodli zkusit uspořádat letní představení pod širým nebem a vybrali si hru Pasekáři. K realizaci tohoto záměru nedošlo, hrálo se opět v hospodě. Dále Šubert: Žně a poté Druhé mládí.
"V lednu 1925 se na své schůzi Sokolové rozhodli platit do pokladny Hasičů 10 korun za požární hlídku při každé odehrané hře. Doposud se hrálo ročně celé jedno divadelní představení ve prospěch Hasičů, a ti tedy na tomto rozhodnutí prodělali." (Hercík)
1925 Preissová: Její pastorkyňa, Horký: Baťoh.
V létě 1925 pořádalo lomnické ochotnické divadlo oslavu výročí 100 let od svého založení. Ze Lhoty byl vypraven alegorický vůz s výjevem ze Strakonického dudáka (dudák spí a víly mu žehnají). Poté F.F. Šamberk: Josef Kajetán Tyl.
1926 náklady na vybudování pomníku lhoteckým občanům, kteří padli v I. světové válce, pomohl krýt zisk z divadelní hry, k tomu uveden L. Stroupežnický: Pan Měsíček obchodník (2.5.). K slavnostnímu odhalení pomníku došlo v létě a součástí bohatého programu byla i tematicky odpovídající hra Fr. Šrámka Zvony. Celou akci organizačně i režijně připravoval opět J. J. Fučík.
1927 jedinou nastudovanou hrou Návrat k přírodě
1928 elektrifikace jeviště.
1929 vedle Sokola a SDH i pokus o oživení Havlíčka, téhož roku společně se Sokolem Zámecké strašidlo.
1930 Jan za chrta dán, Otec národa, Kde domov můj, Zelené království, Legionář Lanc.
1931 se divadla hrála pouze v první polovině roku: 5. 4. Závěť a 24. 5. Když služebnictvo stávkuje.

"Sokolská schůze konaná počátkem června (1931) se tentokrát točila hlavně kolem posledního divadla „Když služebnictvo stávkuje“. Vzdělavatel spolku si stěžoval na velice špatnou úroveň ztvárnění hry a chtěl složit svou funkci. Hře chybělo kritické oko Josefa Fučíka, který v předešlém roce zemřel a který vždy ochotně pomáhal s režií představení. Vzdělavatel byl nakonec uchlácholen, funkci nesložil, ale bylo dohodnuto, že žádné další divadlo nebude do příští schůze připravováno. Ta se konala 7. října pod dojmem zhoršující se hospodářské situace. Definitivně bylo rozhodnuto nesehrát žádné divadlo. Každý z přítomných dal místo toho do pokladny 10 korun jako vstupné. Nikdo si tenkrát nepomyslel, že hospodářská krize bude tak hluboká a že k ochotnickému divadlu bude chybět vůle po celé tři roky." (Hercík).

1935 Sokol uvedl Evropa hoří.

Za 2. světové války Sokol zakázán.

1946 Sokol uvedl hry Paličova dcera a Zlatá Praha.
Bibliografie:
HERCÍK, Jaroslav: 100 let divadla v Bradlecké Lhotě. 2000. 12 s., 4 s. přílohy. kART.
Archivy:
Zápisy ze schůzí Sokola Bradlecká Lhota 1920-1960. Zprac. Hercík.

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':