Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Osvětová beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 195x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1975
Působení: 195x, 196x, 197x
Po 1952 DS OB, 1 premiéra ročně, 3-5 repríz.
Došlo ke ztrátě fotodokumentace i celého archivu OB. Údajů je proto málo.

V 50. letech např.: Josef Stelibský: Ostrov milování, režie učitel Hlavinka, Josef Štolba: Na letním bytě, Ladislav Stroupežnický: Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek,Alois Jirásek: Lucerna, Jan Drda Hrátky s čertem, Vladimír Dvořák a Zdeněk Petr: Sto dukátů za Juana, Josef Kajetán Tyl: Fidlovačka, neb, Žádný hněv a žádná rvačka, B. Nušič: Dr., Ivan Stodola: Čaj u pana senátora, Josef Štolba: Na letním bytě, Tulák, Píseň domova, Případ Dr. Kreteta (autoři neuvedeni).

V úloze režisérů divadelních představení se střídali učitelé místní základní školy Vilém Klimeš a Milada Ženčáková.
V 60. letech 20. století činnost tovačovských ochotníků zcela ustala.

1971 někteří bývalí členové a několik mladých nadšenců (víc než 30 osob) nacvičili Jiráskovu Lucernu v režii Milady Ženčákové.
1972 Jan Drda: Hrátky s čertem, postup na OP do Dřevohostic (15.4.), odtud postup na KP, která se konala 28. 4. - 8. 5. v Bordovicích, kde získali 2. místo.
Uvedení Drdovy hry bylo posledním představením divadelního kolektivu OB, který se začal pomalu rozpadat.
1975 - 14. 11. - se ještě v sále Sokolovny uskutečnil zábavný pořad s názvem Za vším je žena, který za pomoci pracovníků ČST Ostrava nacvičili členové divadelního souboru OB Tovačov.

1976 pro špatný technický stav sokolovna uzavřena, Lidový dům využíván hospodářsky, v hotelů U tří králů jen malé jeviště a sál byl na dlouhou dobu prfoměně v kino..
Bibliografie:
INDRÁK, Antoník: Osvětová beseda a ochotnické divadlo. In SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 75-78.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 553.

Související Obrázky

Tovačov, OB, Fidovačka
Tovačov, OB, Paní mincmistrová


Mapa působení souboru - Osvětová beseda

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Tovačov, OB, Fidovačka
Tovačov, OB, Paní mincmistrová