Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Kollár

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1923
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1939
Působení: 192x, 193x
1923 Ochotnický spolek Kollár založen 20. května.
Oběžník čeríkovickým občanům z 2. června 1923 k tomu sděloval: „ V naší obci byl ustanoven ochotnický spolek. Doufáme, že dojde jeho založení plného pochopení a uznání a že budeme v díle započatém podporováni. Myslíme, že každý, otec i matka uvidí raději, když jejich dítko bude se učiti úloze mu uložené, než – li , když by seděl v hostinci a krátil si chvíli hraním v karty. Odpovězte si sami, které z uvedeného jest prospěšnější a užitečnější. Dejte jakékoliv smyšlení stranické stranou a staňte se členy spolku, který je složkou čistě vzdělávací… V celé řadě okolních obcí, kde spolky ochotnické jsou již dávno zřízeny, podporuje obecenstvo členstvo, které jest o dobrou věc se starati.“

Za svého působení sehrál přes 30 her, hrál doma i v blízkém okolí
1926 Michal a Matěj - veselohra od A. Bognera v hostinci E. Beneše.
1930 Librova nevěsta (Karas), Pod tíhou podezření od G. Spáčila

Mimo svého kulturního poslání přispíval i ke zvelebování obce, a to i hmotně, když jeho finančním přispěním získala obec knihy pro místní knihovnu, stříkačku na stromy, váhu na dobytek a nemalou měrou se podílel na stavbě pomníku padlých v 1. světové válce.
Činnost ochotnického spolku se rozvíjela hlavně v zimním období.

Vždy na Tři krále – 6. ledna se konala výroční schůze.

Spolek sehrál ročně přibližně tři vážné, ale také veselejší lidové hry v době od masopustu do velikonoc, kdy se nekonaly taneční zábavy.
Některé hry se ale hrály i v létě, a to na přírodní scéně. V lese „Oudoly“ byla sehrána „Kráska ze Šumavy“ a hrálo se také pod hradem Krašovem, a to společně se spolkem z Brodeslav, se kterým si při větším počtu obsazených osob ochotníci pomáhali. Tak byla např. sehrána hra „Kubata dal hlavu za blata“. Podobně spolu s dřeveckým spolkem byla ve Dřevci sehrána hra „Jiří Radim“.

Maskérem byl pan Lajpert z Kožlan.
Poslední nastudované představení měl spolek Kollár sehrát 19. 3. 1939. K tomu již ale nedošlo a po skončení 2. světové války spolek svoji činnost neobnovil.

Dle statě Jarmily Hoškové pro publikaci FÁK, Jiří a kol.: Historie ochotnického divadla na severním Plzeňsku. Vyd. Mariánská Týnice, Nadační fond spolu s Muzeem a galetrií severního Plzeňska 2006, 102 s.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1921-1923, i. č. 377/5133/1923, Ochotnický DS Kollár (zal.).

Mapa působení souboru - Kollár

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':