Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadelní společnost města Oustí

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1835
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1854
Působení: 183x, 184x, 185x
1835 zal. Divadelní společnost města Oustí (J. Víšek, chorista Stavovského divadla, F. Beneš, J. Spindler, J. Chládek, J. Štancl, F. Kučera), jeviště v dolní hospodě, tzv. Dolnici (později hotel Friml). Sem bylo přeneseno jeviště ochotně zapůjčené z Andresovy lékárny.
Zahájili aktovkami Žlutá zimnice a Čtyři stráže na jednom stanovišti.

1839 chystali ochotníci Pramáti (Grillparzer), plány zmařila Zeineckova společnost. Téhož roku rozhodnuto o zřízení vlastního nového jeviště a dekorací (malíř Hartman), jeviště přebudováno tak, že se mu nevyrovnalo žádné v okolí.
K činohře se postupně přidala zpěvohra a dokonce i opera - hrálo se Haydnovo oratorium Stvoření světa, Weberův Čarostřelec,
1841 Dráteník (Škroup-Chmelenský).

1848 Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři, Štěpánek, Chmelenský, Klicpera ad., i přeložené, Kotzebue, Raupach, Grillparzer, Nestroy, Holbein.
V novém divadle do 1849 128 her, činohry, hry se zpěvy a opery ve spolupráci s Cecilskou hudební jednotou.
K ochotníkům se přidali další nadšenci, mj. Hynek Vicena (později herec první české kočovné společnosti Prokopovy, hrál v Tylových režiích, poté v Pokorného společnosti).
Zásluhou stálého zpravodaje B. Pešky (pseudonym B. P. Oustecký) ve 40. letech o ústeckých insc. zprávy v Květech a České včele.
1854 společnost činnost ukončila.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 604.

SEDLÁČEK, Pavel: Z historie divadelnictví v Ústí nad Orlicí. In: 50 let divadla v Ústí nad Orlicí - 1936-1986, s. 7.

Související Pojmy

Mapa působení souboru - Divadelní společnost města Oustí

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':