Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 186x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1869
Působení: 186x
Ochotnické divadlo se ve Velkém Újezdě hrálo už před r. 1869 - před založením ofic. Spolku divadelních ochotníků.

"Zatím byl se ze mne vyvinul náruživý ochotník. Trávíval jsem v pozdějších letech prázdniny a svátky u strýce, faráře Ullmanna, bratra architekte Ullmanna, jenž vystavěl mimo jiné také palác České spořitelny, ve Velkém Újezdě u Rakovníka, a strýc farmář byl náhodou zase divadelníkem tělem i duší. Pořídil sám v místním hostinci velice slušné jeviště a pořádal pravidelná ochotnická představení, k nimž asentoval nejen vesnickou mládež obého pohlaví, ale i hospodyni svou, tetu Lori, neť její a čiperného hospodářského adjunkta z panského dvora Újezdského, a v nichž hrával jsem vždy některou z hlavních úloh. Ke každému představení dostavovalo se fürstenbergské úřednictvo z celého okolí, u něhož byl strýc velice oblíben, a za režie jeho provozovány tu hry s takovým úspěchem, že ochotnická družina Velko-Újezdská slynula záhy po celém kraji jako jedna z nejlepších. A já býval duší představení těch. Neboť nejen že měl jsem z dob, v rodině Bartelmusových strávených, výbornou k tomu průpravu, ale jsa v stálém styku s pražským divadlem, odkoukal jsem hercům jeho ledacos, čímž uváděl jsem venkovské publikum přímo v nadšení."
(dle vzpomínek dramatika Josefa Štolby)
Bibliografie:
MELIŠ, E.: Průvodce hudební a divadelní. Seznam ochotnických divadel v Čechách a na Moravě. Praha, Mikuláš a Knapp 1868, s. 102. A DS Erben, Miletín. Kopie kART.

ŠTOLBA, Josef: cit. Z mého života, s. 58 - 59.

Mapa působení souboru - Ochotníci

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':