Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Portáš

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1942
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1946
Působení: 194x
1942 - ustavení Dramatické jednoty Portáš. (Patrně v návaznosti na zákaz činnosti Sokola, včetně jeho Divadelního odboru.)
Vedoucí osobností a režisérem Jar. Maňas. Spolek čítal okolo 60 ochotníků.
Režie a pečlivý výběr her Jar. Maňas, scénickou hudbu skládal učitel Vojtěch Brada. 40členný orchestr.

Na počátku činnosti nejúspěšnějším představením Královna Dagmar (Zajíček), která se stala divadelní událostí, diváci se na ni sjížděli z celého kraje. 1942 ještě veselohra O. Mináříka Zorka, poté spolek pokračoval Jiráskovou Lucernou.
1942-1944 kromě činohry i kabarety.
Po roce činnosti si spolek mohl pořídit vlastní jeviště a divadelní vybavení za 60000 Kč.

1943 - 4 hry, např. Neff: Pokušitel či Frank Tetauer: Život není sen F. Klika a R. Petrla: Tabu, K. Zajíček: Divoké srdce.
1943 - velkým úspěchem Ortnerova Isabela Španělská v režii Jar. Maňase, s J. Maňasovou v titulní roli a s předními vizovickými herci v dalších rolích (Zd. Sulíček, Jarmila Balačová ml., J. Polívka st., A. Dintěra, K. Bořuta, J. Šternberský, J. Dostál, J. Jurygáčková ad.). S touto inscenací se spolek velmi pěkně umístnil v II. kole divadelní soutěže Bartošova okrsku ve Zlíně.
1943 měl spolek 107 činných členů včetně 40členného orchestru.
1944 sehrána komedie V. Wernera Život je samý zázrak a další 3 hry, též Kytice (Erben).

1945 - 7. října se konal v sále Lidového domu ve Vizovicích Divadelní a hudební večer ve prospěch čsl. Červeného kříže a Masarykovy ligy proti tuberkulose. Účinkovala dramatická jednota Portáš.
1946 činnost ukončena.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 650.

KUSLOVÁ, Hana: Informace pro MČAD. Rkp. 2000.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 343-345, 3 fota.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Portáš

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':