Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Slovan, KrDO

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1927
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
1927 - 13. prosince - ustavující schůze pod vlivem úspěchu Mikulášského kabaretního večírku. Prvním předsedou byl zvolen František Erben, pokladníkem Josef Splavec, režisérem p. Hervert a místorežisérem V. Puchinger.
V Novém roce kabaretní večer, při němž byla sehrána jednoaktovka Zlatá srdéčka, součástí i několik kupletů a zábavních výstupů. Z čistého výtěžku pořízeny části jeviště. Počátky jeviště byly velmi skromné, bylo vykryto ubrusy a kusy zeleného plátna.

1928 oficiálně založen Kroužek divadelních ochotníků (KrDO) Slovan, na valné hromadě zvolen režisérem režisérem V. Puchinger.

1928 - 5. února - sehrána veselohra Josefa Skružného Falešná kočička, poté polská veselohra Tetřev hlušec s jednoaktovkou Manželská komedie, J. Skružný: Macíčkova dovolená, Šulc: Prodaný ženich, fraška; Alexander Pleščejev: On je hluchý.
1929 Pavel Rudolf: Na polském zámku, válečné drama, Malachová a Elsner: Papínkovy zálety.

1930 Jiří Balda: Legionářova nevěsta, J. Skružný: Románek na horách, režie V. Puchinger.
1930 první představení v přírodě: Fr. Šupka - Ant. Vlach: Za touhou po matce, hráno též v přírodě v Krupé; drama Lad. Stroupežnického: Václav Hrobčický z Hrobčic, opereta Em. Starý: Újezdské kasárny, zpěvy doprovázel a při tanci účinkoval sextet kouřimské hudby, řízený kapelníkem B. Kulhánkem.
1931 F. F. Šamberk: Palackého třída číslo 27, Rudolf Robl: Zvony, obé režie V. Puchinger.

23.března 1931 byl spolek přijat za řádného člena Ústřední matice divadelního ochotnictva československého - od 1. ledna 1931.

1931 Richard Branald: Pepička z malé hospůdky; Frant. Kubík: Pupínkovo pokušení, veselohra v rámci mikulášské zábavy; součástí silvestrovského pořadu jednoaktovky - K. Fořt: Návrat k přírodě, Modrý ponděleček.
1932 na Boží hod velikonoční K. Piskoř: Tulácké dobrodružství, fraška, v červnu Miloš Veselý: Tulák Mirko, v červenci na zahradě p. Češpivy - dle starých zvyků z Pošumaví upravil Eman Prexler: Selská svatba. (Až sem kronikářské zápisy, včetně kritických připomínek k režii i hereckým výkonům zapisoval odb. učitel Boh. Vozáb, který byl přeložen na lepší místo - na měšťanskou školu v Kostelci nad Černými Lesy.)

1932 Karel Fořt: Pánem na rodné hroudě, režie Jan Brychta. V prosinci Vrána: Ferda šéfem, jednoaktovka, režie V. Puchinger a aktovka Rud. Mařík: Já chci jen Mikuláše.
1933 J. Skružný: Ptačí mozky, režie V. Puchinger; J. Fr. Karas: Mučedník brixenský, režie V. Puchinger, který byl také chválen za roli Havlíčka; B. Kurka: Čí je ta dámská košilka a jednoaktovka M. Vrány-Trocnovského: Holírna hrůzy.
1934 po tradičním plese uspořádán kabaretní večírek, jehož součástí byly tři jednoaktovky - J. Skála: Když se pucflek vydaří, Rich. Havelka: Ja Wohl, r. V. Puchinger, R. Mařík: Když mužíček nežárlí.
1934 na počest narozenin TGM J. Kouba–Drahovský: Když děla zahřmí.. prapor zavlaje, r. V. Puchinger.
Režisér Puchinger se odstěhoval v listopadu do Prahy - velká ztráta pro spolek.
1935 Miloš Veselý: Děda Štráchal jede k panu presidentovi; Petr Hradský Leitl: V okovech - k 28. říjnu, Jos. Skružný: Bože, to bych se vdávala, vše režie Jan Poklop.
1938 26 členů, 2 inscenace, členem ÚMDOČ .
Bibliografie:
INFORMACE pro MČAD z okresu Kolín zprac. SOkA. Rkp. 1998. kART.

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ, 1938, DNM: T 10.886.

Výpisy z kroniky - http://www.dobrepole.banda.cz/kategorie - 11. 2. 2012 VŠ.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1927-1930, i. č. 388/1548/1928, KrDO Slovan (zal.).

Státní okresní archiv Kolín:
Spolkový katastr OkÚ Český Brod.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Slovan, KrDO

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':