Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Spolek divadelních ochotníků

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1939
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 193x, 194x, 195x
1939 po rozpuštění Sportovního klubu vyvstala otázka, jak udržet členstvo ve spolkovém životě.
Bývalý předseda a jednatel SK Jaroslav Málek proto navrhl, aby byl založen Spolek divadelních ochotníků, což bylo s velkým nadšením všemi bývalými členy SKD schváleno.

Spolek divadelních ochotníků byl zapsán do spolkového katastru 3. dubna 1939 a 30. dubna téhož roku se konala v hostinci U Nosků jeho ustavující valná hromada za účasti 47 členů.
Celkem se tehdy do spolku přihlásilo 86 členů, z nichž byl zvolen první výbor na správní rok 1939/40. Předsedou se stal Jaroslav Málek, místopředsedou Josef Novotný, režisérem František Žižka, jednatelem Karel Rohlík, knihovníkem Josef Vojáček, pokladníkem Jaroslav Mánek, zapisovatelem František Crkal, správcem domu František Erban, sbormistrem Jaroslav Mádlo, revizory účtů Jaromír Svoboda, František Kučera a náhradnicemi Božena Bradáčová, Ladislava Bělinová, Vlasta Bořková.
Spolek se stal členem ÚMDOČ v Praze.
Svá divadelní představení pořádal v sále hostince U Nosků, který byl velkým nákladem k těmto účelům upraven a vybaven. Kapacita hlediště (včetně používaného hlediště v balkónech) se pohybovala podle pamětníků kolem 400 osob.
Spolek spolupracoval se zdejší obecnou školou, jejíž žáci při představeních často spoluúčinkovali, např.
1943 při divadelní hře Jak Kašpárek a Šmidra obelstili hastrmana“ účinkovalo 46 dětí.
SDO se také zúčastnil Jiráskova Hronova (účast celých ansámblů na JH byla častá), kde dle pamětníků sehrál představení Otec právě od A. Jiráska - šlo ovšem patrně o to, že některý z členů spolku
1940 hrál v souboru vybraných členů ochotnických divadelních spolků z Čech, který nastudoval hru Aloise Jiráska Otec v režii Otto Minaříka. (Dosvědčuje to, že spolek měl ve svém středu velmi kvalitní herce a aktivně se podílel na činnosti ÚMDOČ. Hru Otec také nejspíš předem nastudoval a sehrál na
domácím jevišti.)

Dobřenickému Spolku divadelních ochotníků byla protektorátními úřady v roce 1944 zastavena činnost, avšak
již 8. října 1945 byl obnoven.
Zachována je pamětní kniha spolku z let 1939–1949.

1948 - M.I. Kühlová: Lešetínský kovář. Účast na Ochotnické jaro, Lhota pod Libčany.

1952 - v létě - s místními ochotníky připravil divadlo v přírodě, Stroupežnického Naše furianty, Jiří Paukert z Libčan, tamní herec, režisér i scénograf velkých inscenací v přírodě. Do role vysloužilce Bláhy pozval osvědčeného člena ND Jaroslava Vojtu, Paukert hrál sedláka Buška. Spolupráce Jaroš. Divadlo se hrálo na louce před dobřenickým zámkem.
"Hra měla úspěch, i když taková návšteva jako v Libčanech nebyla."
1953 - začátkem roku - J. Paukert hrál opět s Jarošem v Dobřenicích hru Fráni Šrámka: Léto, kterou zopakovali i v Libčanech.
1953 - v létě - A. Jirásek: Lucerna, Paukert v roli Mlynáře. Inscenace byla o něco slabší než libčanská, neměla tolik vyspělých herců.
Bibliografie:
MÁLEK, Vlastimil: Dějiny obce Dobřenice na Královéhradecku (Od nejstarších dob do roku 1945). Dobřenice, Obecní úřad 1996, s. 104–109.

MÁLEK, Vlastimil: Informace pro Databázi ČAD, srpen 2007.

MÁLEK, Vlastimil: Sto let organizované tělovýchovy v Dobřenicích (1898-1998). Dobřenice, Obecní úřad a AFK Sokol 1998, s. 8–14.

FURIANTI SOBĚ aneb ochotnický příběh z Libčan na Hradecku. Paměti Jiřího Paukerta. Vydal Tomáš Paukert (syn) Blahousty, 2014, s. 47-50
Archivy:
Praha, Národní archiv: Fond ZU Spolky 1938-1940, i. č. 411/1620/1939, SDO.

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Mapa působení souboru - Spolek divadelních ochotníků

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':