Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Umělecká scéna Na Korábě, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1941
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 194x, 195x
1935 Karel Kirschner, pův. obchodní příručí, později účetní, zakoupil pro osmiletého syna Miloše (1927-1996, loutkoherec a r., od 1951 člen a od 1966 ředitel Div. Spejbla a Hurvínka) Alšovo divadélko. Několik let hrál v bytě ve Vosmíkově ulici v Libni mezi dveřmi pokoje a předsíně pro děti z domu. Zájem dětských diváků velký, pro děti z ulice hrál v prádelně.
1941 se šesti spolupracovníky, mezi nimi bankovní úřední Jiří Hanzelín (*1905), dlohouholetý principál LS, a Jan Bendl, technik a elektrikář, založil spolkové LD.
Od 1943 jako LD Umělecká scéna Na Korábě, hráli ve škole Na Korábě, kde upravili bývalou kapli pro LD včetně scény - klasické kukátko - a elevace hlediště. Hanzelín tvůrcem všech loutek, řezbované hlavy, dokázal vystihnout charakter postavy, závěsné marionety 50 a 55 cm, základní sada asi 200-250 loutek, postupně vyráběny speciální postavy pro jednotlivé inscenace.
Miloš Kischner hrál v LD za války jako gymnazista, hlavně Kašpárka, koncem okupace totálně nasazen u pražského „luftschutzu”.

Vyjížděli jsme k požárům ještě za trvání náletu… Pomáhali jsme vyprošťovat raněné… Pokud se ve vzduchu nic nedělo, nebo byl poplach odvolán, vraceli jsme se do loutkárny, abychom dohráli třeba i rozehrané představení. Naše obecenstvo sedělo celou dobu na svých místech a čekalo na nás – někdy i tři čtyři hodiny. V té době to byla jediná loutková scéna v Praze, která i přes zákaz pořád hrála.
Miloš Kirschner v knize Potomci slavných 3, s. 183.

V 50. letech kostýmní návrhy Hanzelínova dcera Eva, později Bartáková, výtvarnice.
V 50. letech kolektiv působil jako LS ZK ROH Tiskárny Prometheus. Repertoár klasické loutkové pohádky, Schweigstill, mj. Ponocný a strašidlo, Pivoňka má smůlu, Schmoranz, Čech, mj. Začarovaný les. Úspěch veršovaná Popelka členky LS V. Weislové.
V polovině 50. let asi 30 členů většinou středního věku (kolem 40), ale též silná skupina „náctiletých”. Účast v pražských soutěžích, vždy slušné umístění, líheň loutkářů pro ostatní pražské LS. Profesionalizace M. Kischner, M. Vomela, V. Huňka, Fr. Valena ad.
1958 LS zanikl - škola nechtěla dále poskytovat své prostory, nezájem i zřizující tiskárna. Loutky předány MŠ mimo Prahu.
Bibliografie:
Dle ústní informace Františka Valeny. Odsouhlaseno. Konzultace dále p. V. Huňka.
KIRSCHNER, Miloš: Adoptivní otec Spejbla a Hurvínka. Rkp. v pozůstalosti autora, též SA F. Černý

Související Organizace

Související Obrázky

Jiří Hanzelín, Bohouš Hájek, Karel Kirschner.


Mapa působení souboru - Umělecká scéna Na Korábě, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':