Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Vzdělávací kroužek

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1926
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1927
Působení: 192x
Jednotlivé spolky v obci se chtěly prezentovat, bylo však běžným jevem, že většina herců byla členy několika sdružení, jejichž činnost se vzájemně narušovala.
1926 založen divadelní kroužek, který byl nazván Vzdělávací kroužek, sdružoval ochotníky Sboru dobrovolných hasičů, Místního odboru Národní jednoty , ale i právě založené Místní jednoty republikánského dorostu.
Na ustavující schůzi se sešlo 55 členů, prvním režisérem byl zvolen František Chromec.
V dubnu 1926 měla premiéru div. hra Viktorka, ještě téhož roku odehrána další 4 představení.
Pro rok 1927 zvolena režisérkou učitelka Božena Brůžová, nastudovala jedno představení. Po ní zvolen režisérem student Václav Hovězák.
Různorodost zájmů a názorové rozdíly vedly koncem roku 1927 k rozpadu Vzdělávacího kroužku.
Bibliografie:
TRNĚNÝ, Zdeněk: Starovičky - historie a současnost. Pro obec Starovičky vyd. nakl. Slavia Rosice 2005. 352 stran. Historie ochotnického divadla ve Starovičkách s. 280-292, Vzdělávací kroužek 283. Pro DBČAD zprostředkoval Lad. Valihrach.

Mapa působení souboru - Vzdělávací kroužek

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':