Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Židovský Skaut Techeleth-Zavan

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Působení: 192x
1923 V. Rakous: Modche a Resi - v Uherském Brodě první židovská inscenace v českém jazyce. (... vyprávěla o obyčejných, chudých
Židech v zapadlých vesničkách v Čechách. Jedinou jejich denní starostí je, jak udělat dobrý obchod, a přitom vyjít s domorodým českým obyvatelstvem. „Malé životy“ jsou kresleny na pozadí neustálého pronásledování a zesměšňování." (Švehlík)

Herecký talent zde uplatnili sl. Böcková (Resi) a p. Schön (Modche), dále hráli například sl. Lamberková, sl. Löwy či sl. Rosenfeldová.

"...v novinové recenzi v Týdnu (9. 3. 1923) se nezbavíme dojmu protižidovské nevraživosti. Autor, jenž se podepsal pouze novinářskou zkratkou, kvituje toto představení jako událost, protože poprvé je prolomena hráz židovského němčení v Uh. Brodě. Mladá židovská generace hraje českou hru s židovskou tématikou v českém jazyce. Autor nezapomíná poznamenat, že nevěří v chudobu a ubohost Židů, ta podle něj mohla existovat před 30 lety, ale ne dnes (rozuměj v roce 1923)." (Švehlík)

Mapa působení souboru - Židovský Skaut Techeleth-Zavan

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':