Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Obecná škola

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1912
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1940
Působení: 191x. 192x. 193x
1912 V. Baldessari Plumlovská: Svatoň a Milena, ředitelem školy Leopold Veselý.

"Škola po první světové válce začala organizovat různé žákovské besídky a oslavy, např. každoročně k vánocům, ke Dni svobody – 28. října, o narozeninách prezidenta T. G. Masaryka nebo příležitostné k určitému výročí (ke stému výročí narození Karla Havlíčka Borovského nebo Bedřicha Smetany). Jednalo se buď o interní školní akce, nebo o besídky pro rodiče či další zájemce." (Silná)

1920 Jar. Průcha: Pro tatíčka Masaryka, v připomínku dne úmrtí Jana Ámose Komenského hráli v tovačovské Sokolovně.

1921 - 8. a 10. prosince - hra Tři haléře - výpravnou hru uvedli žáci obecné a měšťanské školy hlavně za pomoci učitelů (?) Bendové, Marie Hájkové a Františka Masaříka. Výtěžek z této akce ve výši 1000 korun(!) byl rozdělen mezi obě školy a věnován na podporu chudých žáků.

1922 - 16. a 17. prosince - Jaroslaa Průcha s hudbou Jaroslava Máchy: Krakonošova medicína, pohádková veselohra se zpěvy, hráli žáci obecné školy za spoluúčinkování tří ochotníků v sále Sokolovny.

1923 pohádková hra Ječmínek, král hroudy.

1926 - na velikonoční pondělí 5. dubna - v sále hotelu U Tří králů zahráli žáci pátých tříd školy scénu Smrt nesem ze vsi.

1930 - v lednu - uvedena pohádka Sněhurka.

Ve 30. letech se školní akce vzhledem k malé návštěvě dvou posledních školních představení (konkurence kina) se škola již orientovala na organizování žákovských besídek - patrně nejvýznamnější byly

1934 v sokolské zahradě pod heslem Děti dětem, podíleli se na ní žáci jak obecné, tak měšťanské školy, většina dívek přišla v národních krojích;
1937 další hojně navštívenou školní akcí byla žákovská besídka dne 21. března v sále Sokolovny, v pestrém programu se střídala čísla tělocvičná, různé veselé výstupy (scénky) a zpěvy.

1940 - 8. a 9. června - sehrála TJ Sokol ve spolupráci s žáky obecné školy pohádkovou divadelní hru Hastrman od Jana Berana a Jana Robla.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 553.

SILNÁ, Ingrid: O divadelní činnosti v tovačovské obecné škole v letech 1918–1939. SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 45-49.

Související Obrázky

Tovačov, Obecná škola, budova školy
Tovačov, Obecná škola, František Masařík


Mapa působení souboru - Obecná škola

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Tovačov, Obecná škola, František Masařík
Tovačov, Obecná škola, budova školy