Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1901
Působení: 1889, 189x,...194x
"Roku 1889 byl založen v Nedomicích Sbor dobrovolných hasičů, který plnil s nadšením nejen svůj vlastní úkol bránit požárům, ale také pořádal zábavy, divadla, sjezdy, plesy a zřídil vlastní knihovnu..."
(z historie obce)

V té době byly Nedomice a Ovčáry spojeny v jeden celek - do 1924. Znovu spojeny r. 1960 a opět rozděleny 1990.

"Dne 17. února 1901 se hasiči pokusili sehrát i divadlo a v této činnosti potom pokračovali s úspěchem ještě řadu let . . ."

Patrně přestávky v činnosti.

V době okupace hráli:
"Mnohá divadelní představení a další akce v té zlé době byly pořádány sice i se záměrem získat finanční prostředky (na zaplacení stříkačky v Ovčárech apod.) a jejich tituly dnešnímu občanu už téměř nic neříkají – jejich význam však byl nesporný. Pomáhala sice leckdy jen na chvíli od tíživých starostí, hlavně však upevňovala národní sebevědomí, demokratické cítění a odpor obyvatel našich obcí proti fašistické kultuře a ideologii . . ."
Bibliografie:
WEBOVÉ stránky obce Ovčáry - historie:
http://www.ovcary.cz/historie.htm

WEBOVÉ stránky SDH - historie:
http://www.hasici-ovcary.wz.cz/index_soubory/page0011.html

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':