Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1893
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x
Sokol - divadelní činnost
"V 90. letech se v Kouřimi veškerá pozornost upínala k Jednotě sokolské a k budování místní sokolovny. Pod tímto tlakem se ostatní spolky uskromňovaly a postupně zakrňovaly. Aby činnost divadelníků neodumřela zcela, splynul spolek se Sokolem, jenž nad ochotníky převzal záštitu. Činnost sokolská se tímto rozšířila o pořádání divadelních představení. Pohorecká poznamenává, že v roce 1893 bylo do stanov sokolských připojeno, že „jednota mimo pěstování hudby bude též konati divadelní představení“. Krátce poté byl údajně schválen přípis divadelních ochotníků, kteří Sokolu až na drobné výjimky postupují veškeré své zařízení a majetek. V rámci Sokola byl ustaven divadelní odbor, ve kterém funkci ředitele zastával F. Pokorný, funkci jednatele A. Růžička, režie se ujal doktor Formánek, zástupcem režie se stal A. Synek a knihovníkem J. Chroust. Finanční záležitosti vyřizoval správní výbor Sokola." (Pšeničková, s. 36)
1893 - prvním společným podnikem bylo velikonoční představení Ruth: Sestřenka, dále Není Durand jako Durand, výnos škole a na pořízení sokolského praporu.
Společná činnost i zčásti třenice popsány v hesle Spolek divadelních ochotníků / Sokol.
"Následující roky hrál divadelní spolek velmi čile a intenzivně. Po umělecké stránce vyzrál a i v četnosti uvedených představení dosahoval svého vrcholu. Nešťastnou kapitolou se staly neshody o užívání jeviště a majetkové tahanice mezi ochotníky a sokoly, jež se v průběhu let více či méně vyostřovaly. Několikrát byl předán divadelní majetek sokolům a poté se zase vracel zpět. Ochotníci se sice reorganizovali, ale stále zůstávali součástí Jednoty sokolské a spolupůsobili na sokolských akcích." (Pšeničková, s. 37-38)

Samostatně:
1910 Následky prvního manželství, připraveno pro silvestrovský program.
1912 Pro péro sokolí - jednoaktovka sehraná v rámci cvičebního večera prohloubila nevraživost mezi ochotníky a sokoly.
1918 Rudolf: Dědečkovy housle, r. Jar. Procházka.

1929 k výročí republiky uvedena Balada o Míťovi a trubači.
Bibliografie:
PŠENIČKOVÁ, Radka: Amatérské divadlo na Kouřimsku. Magisterská diplomová práce. Brno, MU - FF - Ústav hudební vědy 2009, 41- 42

Související Organizace

Související Obrázky

Kouřim, Sokol, Dědečkovy housle - plakát, 1918


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kouřim, Sokol, Dědečkovy housle - plakát, 1918