Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1907
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x
Sbor dobrovolných hasičů (dle zápisů z valných hromad, členských a výborových schůzí)
1907 počátkem ledna Př. Kulhavý navrhl pořádat divadelní představení, v únoru byl zakoupeny divadelní knížky a v dubnu sehráno první představení na vypůjčeném jevišti, načež začala diskuse o zakoupení vlastního jeviště.
V listopadu zakoupeno jeviště opotřebované, ale zachovalé, za 50 K, bez kostry. Starosta sboru obstaral i potřebné dřevo a latě a vyzval členstvo k pomoci při jeho budování.
Příjem ze silvestrovského divadelního představení 236,70 K, vydání úhrnem 241,78 K. Do této částky byly pojaty i veškeré náklady na zřízení jeviště a veškerá režie při divadle.

1908 - duben - V. Štech: Deskový statek, F. F. Šamberk: Kulatý svět, fraška se zpěvy, obě představení opakována v lednu 1909.
1909 - prosinec - J. Štolba: Na letním bytě, v lednu repríza.
1910 - Sbor za přispění ochotníků sousedních obcí sehrál 3 divadelní představení a sice Julinčiny vdavky, pak tři jednoaktovky Zvíkovský rarášek, Dáma ve smutku a Jen mimochodem a naposledy Na letním bytě. Z čistého příjmu doplnil sbor jeviště zřízením nového pokoje.

1913 sehráno divadelení představení s výnosem 25,32 K.
1914 sehrány hry R. Kafka: Anděl strážný, J. Šolba: Staré hříchy

1920 F. X. Svoboda: Směry života
1921 pro děti Zlatá rybka, dále Z nařízení bytové komise.
1923 - 2. 4. - divadelní hra Firma, za spolupráce ochotníků. režie př. Turek

1923 navrženo, aby byl zřízen divadelní kroužek ze sboru,
1924 – Pro zamýšlený divadelní kroužek usneseno vypracovat řád. Místo zemřelého př. Šrytra zvolen do Zábavní a kulturní komise př. Duchoslav Ant. ml., v květnu sehrána hra Zlatý Jiří.

1933 - 18. 6. - ustaven opět divadelní kroužek při SDH - členy Škopan Jaroslav,Poláček Jaroslav, Turek Miroslav, Srba Bedřich, Efler Bedřich, Šafařík Václav a Točín Oldřich, sehrál divadelní hru Černý vlk.
1934 - Mnich a baletka
1936 - restaurován divadelní sál U Viktorinů, zřízeno nové jeviště.
1937 - k výročí republiky představení Pro českou školu.
1938 - vzdělavatel SDH Jos. Dobruský nacvičil s dětmi divadlo.

1946 Mrštíkové: Maryša, režie Rechcígl
Bibliografie:
O DIVADLE, ochotnících a také o jevišti dostupných materiálů vybral Josef Turek z Lužce nad Vlt. Spomyšelské aktuality srpen 2008 (č. 3 /23) - http://www.spomysl.cz/doc/aktuality/2008_3.pdf

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':