Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1873
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1876
Působení: 187x,
1873 - 16. 3. - usneslo se několik místních mladíků - Jos. Faltys, Jos. Voleský, Jan a Jos. Brunovi, Václav Tůma a Václav Dvořák, že budou hrát ochotnické divadlo. K součinnosti přesvědčili učitele Josefa Klejchu (nápověda) a mladého Jana Cenera - ujal se režie.
Zároveň přijat návrh pořídit si jeviště.

1873 - 20. 4. - na jevišti vypůjčeném z Cerekvice první představení v Horní hospodě U Flídrů - dvě frašky - V. K. Klicpera: Dobrě jitro! a A. v. Kotzebue: Liška nad lišku. První výnos šel na zřízení jeviště.
Krátce nato - Fr. Jaroš: Omylové světem vládnou, začalo se stavět jeviště, prkna na podlahu věnovali přátelé i ochotníci, aby se mohlo nakoupit plátno na kulisy, přední stěnu a oponu, byla po obci uspořádána sbírka.
Hrávalo se o Velikonocích a na Štěpána, ale i v jiných termínech - 3 až 6x do roka.
1873 - 13. 7. - Jos. Štolba: Staří blázni, 24. 8. - J.N. Nestroy: Děvče z Karlína, fraška se zpěvy, 23. 11. - J. K. Tyl: Pantofel a kord, na Vánoce El. Pešková dle K. Světlé: Kříž u potoka, drama.

1874 - 11. 1. Enšpígl, 12. 4. Molière: Lakomec, 24. 5 - J. K. Tyl: Jiříkovo vidění, opakováno 13. 7., 20. 9. - 2 frašky - E. Pohl: Hluchý podomek a A. Volf: Fotografická dílna v Praze, 29. 11. - J. Hof: Křižáci ve svaté zemi, drama, kostýmy zapůjčilo zámecké divadlo v Litomyšli, kulisy ochotně namaloval Jan Cener. Na Vánoce Tyl: pohádková hra Cesta do Ameriky, kulisy opět upravil Jan Cener. Poté byla rozepsána hra Vězení a jeden z ochotníků vrátil roli, vedení ochotníků nebylo schpno rozepři ukončit. Učitel Cener se vzdal režírování a na rozhodnutí setrval. Proto další představení až v květnu, repríza Kříže u potoka. Další hrou Malinského Tatínkovy juchty
Bibliografie:
Klouda, Josef: Ochotnické divadlo v Osíku, s. 2
http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=album&id=4322

Související Obrázky

Osík, Ochotníci, Děvče z Karlína (Nestroy - Tyl) - plakát, 1873
Osík, Ochotníci, Děvče z Karlína - plakát, 1873
Osík, Ochotníci, Kříž u potoka (K. Světlá - E. Pešková) - plakát, 1873
Osík, Ochotníci, Obžínky - plakát, 1888


Mapa působení souboru - Ochotníci

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Osík, Ochotníci, Děvče z Karlína - plakát, 1873
Osík, Ochotníci, Kříž u potoka (K. Světlá - E. Pešková) - plakát, 1873