Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol, DO

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1907
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1962
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
Odbor hodějického Sokola (odbočka vážanského Sokola)
1907 uspořádal 4. představení - Ferd. Raimund(?): Marnotratník, veselohra o 5 jednáních; hráno v místnostech Ondřeje Hložka.
Sokol v obci založen
1911.
1923 rekonstruována sokolovna, bylo nutno vzít si úvěr, vypsanou sbírku zajišťoval mezi členy Sokola Václav Vinklář, tehdy velmi oblíbený člen
1928 Divadelní hry byly sehrány pouze dvě. Pravděpodobně proto, že zde hrála i další složka – Mládež národních socialistů.
1930 Bylo sehráno šest divadelních her, z nichž za zmínku stojí provedení hry Aloise Jiráska Vojnarka a opereta Baj-kaj-laj, která se velmi líbila.
1931 divadelní soubor se dobře uvedl hrami C. k. polní maršálek, Husopaska, Tulácká krev, Újezdské kasárny.
1932 operetka Šumavský slavíček. Hospodářská krize, nezaměstnaní.
1934 divadelní činnost byla v tomto roce poněkud slabší, odešel vzdělavatel František Olša. Nastoupil opět neúnavný a obětavý řídící Holý, což bylo zase zárukou dobré divadelní a kulturní činnosti.
1935 Divadelní představení bylo jen jedno. Poprvé v historii jednoty nebylo hráno divadlo na vánoce, ačkoliv Ladislav Drápal jako režisér vyvinul značné úsilí.
1936 elán, s jakým se započalo, nebyl zaznamenán už řadu let. Především Ladislav Drápal a Jan Bílek vzali věci divadla do svých rukou. Byla sehrána mimo jiné představení Andulko Šafářová, Jízdní hlídka a Z českých mlýnů s dobrým finančním výsledkem. Výnos z divadla činil 2045 K.
1937 V únoru provedeny první sokolské šibřinky. Dekorace byla jedinečná a v duchu tradic.
Naléhavě ovšem bylo třeba přistavit nějakou místnost pro uložení kulis a divadelních rekvizit
a také pro loutkové divadlo, které se těšilo velkému zájmu dětí. Kašpárek, kterého úspěšně hrál Jan Bílek, dětem učaroval. Od přestavby bylo z finančních důvodů zatím upuštěno.
Z divadelních představení tohoto roku alespoň některá: F. Mrázek: Brandejští dragouni, R. Medek: Plukovník Švec, dorost sehrál pro děti pohádku Sůl nad zlato.

1949 jeviště v sokolovně bylo vybaveno novými kulisami a horizontem.
1950 pořízeno další příslušenství pro vybavení jeviště. Dále byla přebrána část jevištního zařízení. Sehrány dvě divadelní hry – A. a V. Mrštíkové: Maryša a V. Štech: Svatba pod deštníky.
1951 odehrála se tři divadla – a. Jirásek: Vojnarka, V. Štech: Svatba pod deštníky, J. Štolba: Na letním bytě.
1952 uvedena hra Al. Jiráska Záhořanský hon.
1955 sehrány divadelní hry F. F. Šamberk: Podskalák, M. Stehlík: Mordová rokle; V tichém domě na Čertovce, lidová hra se zpěvy Josefa Kubíka s hudbou Quido Nossbergera.
1958 divadlo V. K. Klicpera: Zlý jelen, hráno též v Němčanech; děti sehrály Pohádku o Honzovi.
1959 Vl. Dvořák: Sto dukátů za Juana, Zd. Horynová: Zkoušky čerta Belínka a Br. Nušič: Paní ministrová.
1960 divadlo pro děti Kouzelná lampa, B. Nádvorník, R. Morávek: Zločin bratří Lumierů.
1962 K. Čapek: Loupežník.
Bibliografie:
DOFEK, Miroslav: Hospodářské těžkosti v TJ Sokol Hodějice. Hodějický zpravodaj 2007, č. 3 /březen, č. 4 /duben, s. 4 - http://hodejice.nibiru.cz/files /zpravodaj_0704.pdf - excerpováno 121005 VŠ

Lidové noviny 23. 11. 1907.
Archivy:
Archiv St. Olbrichta – Slavkov, Brno: Lidové noviny 1907. Pro DČAD červenec 2014.

Mapa působení souboru - Sokol, DO

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':