Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadlo lidové tvořivosti (DLT)

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1954
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1956
Působení: 195x
Divadlo lidové tvořivosti v Praze (patrně zřízené Krajskou odborovou radou v bývalém sále Koruna v Korunní ulici na Vinohradech) zahájilo provoz v září 1954 jako jakási stagiona určená pro prezentaci kvalitních ochotnických představení, jak pražských souborů, tak především souborů pracujících mimo hlavní město.
Divadlo mělo současně svůj vlastní soubor. V prvním roce provozu upřednostňovalo produkce vlastního souboru před představeními mimopražských souborů. Domovský soubor hrál pro děti i dospělé.

V jeho repertoáru se objevily hry O. Duba Vavřín a růže (o Karolíně Světlé) a Nebojte se ručičky, od Vladimíra Straky hra Nemyslete na bobra. V roce 1955 se chystal nastudovat hru J. K. Tyla Chudý kejklíř a Molièrova Zdravého nemocného.

1956 - 17. 11.- soubor v režii Karla Krause nastudoval hru Stanislava Loma Děvín, několik dní po autorových 73. narozeninách. Představení prokázalo životnost Lomova díla, ale síly souboru nestačily na masové scény se sborem. Krausova režie byla šťastnější ve vedení sólistů - Libuše v podání H. Rajské měla procítěný projev bez zbytečného patosu, k dobrým výkonům patřila Kaša J. Modrochové a Vlasta K. Ježkové. Přemysl I. Rozmanitého měl ve výkonu výkyvy, podařilo se mu vyjádřit prostotu a znícenost stadického zemana, méně jeho vnitřní sílu.

Domovský soubor Divadla lidové tvořivosti patrně v roce 1956 splynul s členy dalších ochotnických uskupení, které začaly společně působit v sále bývalé Koruny pod názvem MAJ.
Bibliografie:
VONDRA, Václav: Divadlo, o němž se málo ví, Práce 23. 10. 1955.

Gm: Lomův Děvín - dramatugický průboj a inscenační pokus. Ochotnické divadlo 1957, č. 1, s. 18.

Související Obrázky

Praha, Divadlo lidové tvořivosti, novinový článek, 1955


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':