Databáze českého amatérského divadla

Soubory: SRPŠ a ČSM, LD / Loutková scéna Osvětové jizby

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1953
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1956
Působení: 195x
Loutková scéna
Sdružení rodičů a přátel školy dalo do pořádku celou loutkovou scénu a od 18. 1. až do konce března každou neděli hráli s členy ČSM loutková divadelní představení.
Divadelní loutková scéna byla v hrozném nepořádku. Celý soubor loutek tvořilo 6 hlav, asi tři zdravé nohy a čtyři ruce. Jen díky neúnavné práci několika dobrovolných pracovníků se podařilo přivést divadlo do chodu. S. Kupka, Šejda, Vilím pracovali večer co večer dlouho do noci, aby mohli splnit svůj závazek, dát scénu do chodu do 20. ledna.
Výbor žen v Řípci přispěl také svou prací – ušil šaty na loutky a do stanoveného data se skutečně začalo hrát.

Vybíraly se hry budovatelské – pokud je bylo možno na malé scéně sehrát – a doplňovaly se poučnými pohádkami a bleskovkami.

"Loutková představení ve škole zřejmě pokračovala, neboť B. Vilímová v kronice za školní rok 1955/1956 píše: V zimě byly hrány OJ (Osvětovou jizbou, poznámka autora) pro naše nejmenší loutkové hry.
Poté je o činnosti místních loutkářů v dostupných dokumentech již pouze jeden záznam, a to v obecní kronice z roku
1959 - „loutková scéna osvětové jizby“ sehrála pohádku B. Schweigstilla: Kuba Všechnosněd, kterou „s dětmi osmileté střední školy“ připravil Vladimír Vilím (manžel tehdejší ředitelky řípecké jednotřídní školy a vedoucí Osvětové jizby)." (Fišer, s. 135)

Hrálo se v tělocvičně školy.
Bibliografie:
FIŠER, Jaroslav: Řípec 1363-2013. 650. výročí první dochované zmínky o obci. Divadelní tradice - ochotníci. Vyd. obec Řípec 2013, s. 135.
Archivy:
Školní kronika - záznam ředitelky národní školy Bohdany Vilímové, 1953, 1956

Mapa působení souboru - SRPŠ a ČSM, LD / Loutková scéna Osvětové jizby

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':