Databáze českého amatérského divadla

Soubory: YMCA, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1927
Působení: 192x
Loutkářský kroužek YMCA
působil již od dubna 1921 a v zimních měsících hraje jednou týdně.
1922 soubor odehrál 4 představení, 19. března titul Kašpárek v podsvětí a 9. dubna hned tři pohádky: Čert na zemi, Kašpárek na vandru. V 5. hod. odpol.: Kašpárkova smrt. První informace o loutkovém divadle organizace pocházejí z přílohy Stráže Moravy z let 1924–1925, jejíž redakce se rozhodla sledovat činnost olomouckých loutkářů. Patrně první pokus o LD brzy skončil.

Ročenka z roku 1923 datuje počátky vzniku loutkové scény YMCA až sezonou 1923, kdy Pavel Vodička se sekretářem dorostenecké práce Brunclíkem objevili na půdě malé, skládací rodinné loutkové divadlo. Použili ho pouze při jednom představení, protože velikostí nevyhovovalo pro stávající sál (vešlo se do něho přes 100 malých diváků), a následně použili pouze 25 cm velké loutky.
Pavel Vodička namaloval nové, mohutnější kulisy zvlášť pro každou připravovanou hru. Převlékl loutky do modernějších kostýmů, doplnil některým marionetám chybějící hlavy a končetiny a provedl výběr herců, jejichž přípravě věnoval značnou pozornost.
Členy souboru byli kromě několika žen zejména dospívající chlapci ve věku od 12 do 16 let.
1923 odehráli 18 představení/titulů. Průměrná návštěva činila 120 osob na představení.
Sál měl ovšem rovnou podlahu a děti špatně viděly. (Nedohledány záznamy, zda principál Vodička dosáhl provedení potřebných úprav.)

1925 dohledán pouze lednový repertoár a představení hry Baron Prášil E. F. Míška.

1926 - prvním představením pro dospělé publikum V. K. Klicpera, úprava Jan Hurt: Jan za chrta dán. Dalším titulem např. Schweigstillova alegorická pohádka Proti draku. Nové tituly se hrály prakticky každou neděli, i když většina repertoáru se zaměřovala na dětského diváka, nechyběly v něm tituly pro dospělé a mládež.
Od podzimu 1926 začal soubor hrát s marionetami velkými 60 cm, po celou sezonu hráli v průměru 3 představení měsíčně a zakončili ji 3. 7.1927 v
letním divadelním pavilonku hrou Fr. Čecha: Kašpárek sluhou u čaroděje.
Další existence souboru nedohledána.
Bibliografie:
CHALUPNÍKOVÁ, Radka: Loutkové divadlo v Olomouci v letech 1918-1929. Magisterská diplomová práce. Olomouc, Univerzita Palackého, FF 2012, s. 31-34, 113-114.

Mapa působení souboru - YMCA, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':