Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Maškary (z Bělče)

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 2010
Působení: 201x
2009 v září dal podnět ke zrodu souboru chalupář Zdeněk Slapnička z hájovny K. Ostrouna u Bělče za Mladou Vožicí při posezení v hospůdce. Záhy se uskutečnilo setkání potencionálních herců ze samotné Bělče a nedaleké Bzové, Řemíčova i Hrnčíř. Svůj nápad podpořil Slapnička tím, že z Prahy s sebou přivezl režiséra Karla Bulise.
Název souboru vyšel z tradičního zvyku, který se v obci dodržuje, tradičního maškarního průvodu, který každý rok prožívá a zajišťuje většina členů.

Pricipálkou, tj. hlavní organizátorkou souboru se stala Marie Bednářová. Režisérem Karel Bulis.
Obecní úřad Běleč propůjčil prostory na zkoušky, a tak se povedlo uskutečnit první představení po skoro dvaceti zkouškách v Bělči a několika jevištních v Načeradci, kde se odehrálo i první představení (Běleč nemá vhodný sál).
Začínající soubor byl chudý, proto si museli nejprve potřebné věci zafinancovat sami. Kulisy jim vyrobil bělečský truhlář Pavel Krejčí. Spolek zaplatil jen materiál. Sedm procent z tržby připadne na autorská práva, na něž mají smlouvu do května následujícího roku.
Kostýmy díky svým kontaktům nechaly ušít v Praze členky sboru Marie a Hanka Rychlých, některé si vypůjčil kolega Slapnička a ostatní rekvizity obstarali všichni dle svých možností,“ zmiňuje zásluhy ochotníků pricipálka.

2010 – První nastudovaná hra – J. Brandon Thomas: Charleyova teta.

2012 – V. K. Klicpera: Hadrián z Římsů.
Bibliografie:
MACELOVÁ, Pavlína: Divadelnímu spolku Maškary z Bělče je jeden rok. Běleč – Spolkový život. Parta amatérských divadelníků si svá představení užívá. Táborský deník.cz 25. 11, 2010.
-http://taborsky.denik.cz/zpravy_region/divadelnimu-spolku-ochotniku-z-belce20101124.html – excp. 150211

Související Obrázky

Mladá Vožice, Vokule (Vožické kulturní léto) – plakát, 2013


Mapa působení souboru - Maškary (z Bělče)

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':