Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Akademici pelhřimovští

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1899
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1912
Působení: 189x, 190x, 191x
1899 založen Spolek Akademiků pelhřimovských = absolventů místního gymnázia, kteří se o prázdninách a svátcích vraceli do Pelhřimova z vysokých škol, později i stávajících studentů gymnázia.
1900 - 9. 7. – zahájil činnost recitačním večírkem, pokračoval hudebně-deklamačními besedami, programovými večírky, tanečními zábavami i plesem, často např. -
1902 – 5. 4. - hudebním Dvořákovým večerem v restauraci v Sadech.
1903 – nevyšly záměry sehrát některou z her F. X. Svobody (v úvaze Čekanky, Poupě, Směry života), ze záměru sešlo, protože se nepodařilo obsadit ženské role.
Akademici se více než divadlu věnovali přípravě komponovaných večerů hudebních a recitačních, vzdělávacích a společenských.
Divadlo:
1905 – premiéra 29. 4. – B. Viková-Kunětická: Cop; 15. 8. – Otto Ernst Schmidt: Flachsmann vychovatelem, dobré kritiky, mj. v Jihlavských listech; v rámci zábavy v Národním domě sehrána Distlova jednoaktovka Na bytě; v prosinci měla být premiérována hra F. X. Svobody: Směry života, do hlavních rolí obsazeni Prokop, Štěpánek, Stocký a dámy Jůzlová a Stocká. Stocká však onemocněla, nácvik byl přerušen a představení přesunuto na Velikonoce, hráno až v srpnu.
1906 – v rámci zábavy v srpnu sehrána jednoaktovka Dva rozoumkové od Kučery.
1907 – V. Štech: Maloměstské tradice.
1908 – 19. 9. Karel Leger: O zakletém zámku, v hlavních rolích Štěpánek a Šlechtová.
1909 – v létě opět divadlo – B. Viková-Kunětická: Nepevná pevnina.
1909 – 22. 12. - akademici-ochotníci odhlasovali hromadný vstup do SDO Rieger.
Spolek pořádal tancovačky i pánské večírky, o divadelní představení usiloval tak 1-2x do roka, často odhodlání skončilo tím, že se členové nemohli dohodnout na dramaturgii nebo na obsazení rolí.
1911 – na jaře akademici Gürlich, Wertheimer a Hrubý a sl. Turková, Paulíková a Švejdová nastudovali veselohru Můj Muly s velmi příznivým ohlasem. O Vánocích Oscar Wilde: Na čem záleží.
1912 – v srpnu – Bilián: Slušnost, v září F. V. Krejčí: Redakce, jednoaktovka, režie Křepelka, hráli Kolářová, Chudobová, Prokopová, Gürlich, Chundelík a Vlasák.
1912 se stal Spolek Akademiků pelhřimovských součástí krajinského spolku Štítný.
Bibliografie:
SKOŘEPOVÁ, Markéta: Společenský a kulturní život v Pelhřimově na přelomu 19. a 20. století. Seminární práce na Gymnáziu Pelhřimov, 2004.

Mapa působení souboru - Akademici pelhřimovští

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':