Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Slezská Matice osvěty lidové, Místní odbor

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x
Místní odbor Slezské Matice osvěty lidové založen 1921, předseda Lad. Polášek, vrchní soudní rada, jednatelka Marie Rutková, odborná učitelka, pokladník Karel Smyczek, řídicí učitel.
1921 - 15. 10. - Alois Jirásek: Vojnarka, na počest autorova jubilea, 1. české ochotnické představení v Jablunkově.
Lidovýchovný výbor Matice poté organizoval ochotnická představení i představení loutkového divadla a divadelní představení s dětmi, některé místní odbory jablunkovského okresu si již pořídily vlastní jeviště.

1924 odbor zakoupil jeviště od hostinského Bulavy a půjčoval je i jiným odborům a školám. Sám na něm sehrál 3 divadelní představení - Jos. Skružný. Románek na horách, Josef Štolba: Staré hříchy, K. Hanuš: Partie taroků.

1925 - Odbor měl své vlastní jeviště, umístěné u p. Bulavy. Bohužel k plnému rozvinutí divadelní činnosti na tomto jevišti bránily jeho malé rozměry a nebylo možné ho zvětšit, protože tomu zase brání sál. Na tomto jevišti šlo hrát jen kusy jednodušší s malým počtem osob, jednoaktovky apod.
1925 na něm sehrány jednoaktovky: Rud. Nešvery: Hrobu hlas, Vil. Peřiny: Divná židle, (?), Oddělení pro srážky a Jos. Wanderera: Jedovatý pavouk.
Na velkém jevišti v radnici byla sehrána veselohra Fr. X. Svobody: Poslední muž. Řízení divadel se věnoval Ludvík Kopečný.
Matiční divadla bývala vždy pěkně navštívena a k úplné spokojenosti přítomných provedena.

1928 sehrány hry: březen - J. O. Hradčanský: Když štěstí chodí po horách, květen - Suderman: Domov - ve prospěch Okresní péče, 28. 10. - Jul. Zeyer: Radúz a Mahulena.

1929 - 16. 3. - Karel Scheinpflug: Druhé mládí.
Bibliografie:
ČINNOST Slezské Matice osvěty lidové na Těšínsku a Hlučínsku za rok 1924. Slezská Ostrava 1925, s. 58.

ČINNOST Slezské Matice osvěty lidové na Těšínsku a Hlučínsku za rok 1925. Upravil Frant Onderka. Slezská Ostrava 1926, s. 45.
http://www.sbc.org.pl/Content/118576/Cinnost_Slezska_Matice_osvety_lidowe_Tesinsko1925.pdf (excp.28.6.2015)

ČINNOST Slezské Matice osvěty lidové na Těšínsku a Hlučínsku v roce 1928. Upravil Ant. Hořínek. Slezská Ostrava 1929, s. 61.

SLEZSKÁ Matice osvěty lidové na Těšínsku a Hlučínsku v roce 1898-1923. Slezská Ostrava 1924, s. 44, 57, 58.
Archivy:
Knihovna Slezského zemského muzea v Opavě.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Slezská Matice osvěty lidové, Místní odbor

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':