Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Fikar, divadelní a osvětový spolek, LD

Stav: stav není znám
Založení / první zpráva: 1999
Loutkové divadlo hrály různě odrůstající děti pro děti, se 40 centimetrovými marionetami v klasickém venkovském kukátkovém divadle. Loutky jsou dřevěné, řeže je se svými pomocníky Fikaroslav Nadějkovský, ten také sestavuje scénu, maluje, a vede představení a celou trupu. LOUTKOHYBNÁ TRUPA mnohokrát kočovala a hrála na dlažbě i v trávě. Leckde, v Kovářově, Božeticích, Chyškách, Borotíně, Ratibořských Horách, Nemyšli, Smilových Horách, Táboře, Bechyni, v Budějovicích…

Loutkohry podle premiér:
1990 - Loutkové pašije
1999 - Loutkové operetky podle Františka Voborského: Perníková chaloupka a Červená Karkulka
2000 - Lakomá Barka a Franta Nebojsa podle Jana Wericha
2001 - Bába a čert, autorská hra
2002 - O veselém hrobaři podle Josefa a Hany Lamkových
2003 - Kašpárek starostou, autobiografická hra Z. F. Černého
2004 - Čertův švagr podle Boženy Němcové
2005 - Kašpárek a čaroděj
2006 - Vodníkova Hanička podle Ludmily Tesařové ()
2008 - Čert a Káča podle Pavly Wenigové

2000–2004 - Loutkové pašije s liturgickým tradičním zpěvem hráli v letech v Nadějkově, Jistebnici, Sepekově, Sedlčanech, Spáleném Poříčí. Není to vlastně divadlo, ale součást liturgie Květné neděle a předvádí se po kostelích. Loutky zobrazovaly zpěv evangelií o ukřižování Pána Ježíše. Loutky - javánky (Ježíš, Kaifáš, Pilát, tři Marie, Herodes) byly vyrobené z papírmaše a oblečeny do kostýmů, měřily asi 1 m. Loutkovodiči byli kryti oponou, loutky měly na dlouhých tyčích, v takové výši, aby věřící viděli i ze zadních kostelních lavic. Pěli: Tomáš Gereon Biňovec, Pater Norbert, Zdeněk Černý, Šarla Kabíčková, Jitka Bendová, Eva Urbanová, Marita Veselá. Ve vedení loutek se postupně vystřídali: Pavel Dvořák, Jirka Benda, Petr a Pavel Vachovi, Mirka Dvořáková, Honza Peterka, Anežka a Jan Černých.

1999:
Loutkové operetky podle Františka Voborského: Perníková chaloupka a Červená Karkulka
Hráli: Tom Kabíček, Anežka a Jan Černí, Monika a Jitka Pincovy, Ivana Bendová. Na harmonium hrála Olinka Černá, zpívala Pavla Kabíčková a Zdeněk Černý.

2000:
2 pohádky dle Jana Wericha:
Lakomá Barka
Postavy : Lakomá Barka, farská kuchařka, Farář, Učitel, Učitelová, jejich děti, Kubát, hamižný sedlák, Starosta, Kašpárek.
Franta Nebojsa
Postavy : Franta, Táta, Hostinský, Umrlci
Obsazení v obou pohádkách:
Ivanka Bendová, Tomáš Kabíček, Anežka Černá, Jan Černý, Milan Kvasnička.

2001:
Baba a čert aneb histórie strašlivá z údolí Smutné (sepsal Zdeněk Fikaroslav Nadějkovský)
Osoby a obsazení: Baba (Ivana Bendová), Čert (Tomáš Kabíček), Kašpárek (Monika Pincová), Mlynář a Čert Advokát (Jan Černý), Poustevník (Jitka Pincová), Hlas shůry (Zdeněk Černý). Loutky vedly většinou Anežka Černá a Pavla Kabíčková.

2002:
Josef a Hana Lamkovi: O veselém hrobaři, volně podle pohádky Jiřího Mahena.
Osoby a obsazení: Hrobař MOTYKA (Petr Vach), JANÍK, obecní sirotek (Jan Černý), HAMOUZ, sedlák (Jakub Veselý), HAMOUZOVÁ, jeho žena (Ivana Bendová), Kmotra SMRT (Monika Pincová).
Loutky vedli: Anežka Černá a Tomáš Kabíček

2003:
Fikaroslav Nadějkovský: Kašpárek starostou (premiéra hrůzostrašné frašky)

2004:
Čertův švagr, podle Boženy Němcové

2005:
Kašpárek a Čaroděj, úprava starší loutkové pohádky

2006:
Vodníkova Hanička, podle Ludmily Tesařové
Osoby a obsazení: Vodník (Zdeněk Černý), Hanička (Magdaléna Kabíčková), Toníček, její malý, ale statečný bratříček (Jeníček Černejch a Kuba Veselejch), Kašpárek (Lucka Chocholatá), Matka Haničky a Toníčka (Markéta Bendová), Žáby, bludičky, ryby, koza a husy (Háďa). Loutky vodili jako vždy Anežka a Jeníček Černých.

2007:
Mnohokrát opakujeme loutkové operetky a Kašpárka starostou, většinou kočujeme po kraji. Tentokrát pouze rodina Černých.

2008:
Čert a Káča, podle Pavly Wenigové
Osoby a obsazení: Ovčák Jirka (Tom Kabíček), Káča (Markéta Bendová), Její máma (Ivana Bendová), Kněžna Miranda (I.B., Zdeněk Černý), Honzík, selský synek (Kuba Veselý), Pan správce (Z.Č.), Čert Tafriel (T.K.), Luciper (Z.Č.), Čert – vrátný (K.V.), Kašpárek (Z.Č.).
Loutky vodili Anežka a Jan Černých.

Po roce 2009 opakovali Lakomou Barku, Frantu Nebojsu, Loutkové operetky a Kašpárka starostou. Loutkohybná trupa přešlapovalana místě; část odrostla a jezdí do světa, část je tím starostou a chybí jí loutkářský elán...
Bibliografie:
http://www.fikar.info/loutkove-hry - cit. 3. 9. 2015.

Mapa působení souboru - Fikar, divadelní a osvětový spolek, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':