Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Fiškunkábules, LS ČKD Bohemians, původně Sokol Vinohrady

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1963
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1965
Působení: 196x
Loutkářský soubor Fiškunkábules bylo marionetové divadlo Sokola Vinohrady, v 60. letech ČKD Bohemians. Působilo v budově sokolovny v Riegrových sadech v Praze cca v letech 1963–1965.

Svědectví Reného Hájka, tehdy člena souboru:
Vchod do sálu byl ve vstupní hale vpravo za sochou Miroslava Tyrše.
Sál sloužil hlavně jako zasedací síň pro jednání tělovýchovných oddílů, měl stupňovitou podlahu, sklápěcí sedačky a stolky na psaní.
Kapacita sálu byla cca 100 míst, což se při loutkových představeních nedařilo moc naplňovat, ale loutkářům to nevadilo.
Jméno Fiškunkábules si mladí loutkáři půjčili a překroutili ze jména Théâtre des Funambules, kde působil mim Jean-Baptiste Gaspard Deburau (vlastním jménem Jan Kašpar Dvořák).

Vedoucím souboru byl pracovník sokolovny pan Lenz, který vždy před představením seděl u stolku ve vstupní hale, hned vedle bronzové sochy bratra Tyrše a vybíral vstupné. Potom se odebral do zákulisí, kde pod pevnou vodičskou lávkou bylo trámy a schody zastavěno koncertní křídlo, což byl záměr, neboť se nedalo odnést a využít jinde v budově.
Na toto křídlo pan Lenz improvizoval a doprovázel všechna představení.
Mohutnost hudby byla dána počtem vypitých piv.

Před začátkem představení se rumpálem vytáhl pevný rám v portálu potažený plátnem, na němž byly pohádkové výjevy a za ním látková oponka, pod ní byla mluvičská vana, kde recitátoři přikrčeni seděli zády k sálu a hledíce na loutky, četli z textů.
Byla zde jen zadní lávka s širokým opěradlem a nakloněným horizontem na kterou se nalehlo a částečně stoje a vleže se vodily loutky.
Osvětlení bylo stařičké, s vypínači, bez možnosti stmívání a regulace světel.
Nad hlavním vchodem do budovy, v druhém patře, byla dílna a sklad, kde se vyrábělo vše potřebné a kde působil mladík Vašek Zapadlík, profesí aranžér, který se staral o výpravu her. Rád jsem mu chodil pomáhat vyrábět dekorace a loutky, což spočívalo v tom, že jsem narovnával staré rezavé hřebíky a povídali jsme si o loutkách.
Hlavy loutek se modelovaly z tehdy módní masy Modurit a pracně vařily.
Režisérem byl André Černoušek, jevištní technik, později jevištní mistr v Divadle Na zábradlí. Měl spoustu nápadů a odvahu inscenovat například:
Jan Drda – Hrátky s čertem,
Josef Kainar – Zlatovláska,
Vojta Cinybulk – Ostrov splněných přání,
Šípková Růženka,
Jak Kašpárek ulovil čerta … atd.

Jedním ze skalních loutkářů – recitátorů byl pan Jan Hrabě, kterého jsem později, po zániku této scény přetáhl do souboru Kováček na Smíchově.
V souboru také působila milá stará dáma, paní Mayerová, jejíž muž byl prvním ředitelem Slovenského národního divadla v Bratislavě, jak ráda vyprávěla. Starala se o garderobu, šila na loutky a vždy se nechávala na každé představení přesvědčovat, aby přišla mluvit některou pohádkovou babičku. Rád jsem její vyprávění o divadle poslouchal a tak jsem byl tímto přesvědčováním pověřen já, což se mi dařilo a pravidelně jsem ji navštěvoval v bytě Na Zvonařce.
Soubor se skládal ze starších Sokolů, mladých divadelních nadšenců z UMPRUM a omladiny z okolí Riegráku.
Omladina měla před představením povinnost chodit Sokolům pro pivo. Proto visel v zákulisí seznam a tam se přesně zapisovalo, kdo kolikrát už byl a kdo je příští na řadě v pivní službě.
Velice brzo jsem byl této služby zbaven, neboť pan Lenz pravil: „Ten je dobrej na lávce, tak nemusí chodit pro pivo."
Hrálo se v zimních měsících vždy v neděli odpoledne asi ve 14 hod. a zkoušelo se 2x týdně.
Asi v roce 1966 došlo k zásadní rekonstrukci budovy Sokola Vinohrady – ČKD Bohemians a v ní nebylo se sálem pro loutkové divadlo počítáno.
Tak loutkové divadlo a soubor Fiškunkábules zanikly.
Bibliografie:
Text HÁJEK, René, Praha, pro DČAD září 2017.
Archivy:
Soukromý archiv René Hájek, člen loutkářského souboru Fiškunábules přibližně v letech 1963–1966 (LS Kováček v letech 1967–1972), pro DČAD září 2017.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':