Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadlo poezie učiliště ČKD, MJF

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1959
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 195x, 196x
Založeno ve školním roce 1959/60, mezi členy často mladí, kteří se z „kádrových“ důvodů nedostali na střední či vysokou školu, a proto se stali žáky středního učiliště nebo pomaturitní nástavby.
Vedoucí, dramaturg a režisér Helena Šoltézsová, vystudovaná psycholožka, působila jako překladatelka a rozhlasová autorka na „volné noze“ a dlouhá léta působila v pražských a obvodních recitačních a divadelních porotách.
Hráli zpočátku ve škole učňovského závodu ČKD na Novovysočanské.
1960 – Majakovskij: Létající proletář
1962 pásmo Kvítko stobarevné, scénická montáž z Nerudova humoru, součástí aktovka Prodaná láska, režisérka Helena Šoltészová, účast na ŠP 1962: porota oceňovala čistotu jevištní řeči. Kultivovaným a temperamentním hereckým a recitátorským projevem zaujala L. Engelová (později profes. divadelní režisérka).
1963 Nestroy (titul zatím neurčen) – premiéra na SVVŠ v Hellichově ul. na Malé Straně (přátelství a trochu „soupeření“ se známějším souborem).
1964 Nositelé plakátů – scénická montáž z Borcherta a dalších západoněmeckých autorů (Caramer, Opitz, Heisenbüttel, Enzensberger, Böll).
1966 (1967) Srdce a slova, pásmo japonské literatury, sestavila H. Šoltészová, části nastudovaly též Ruth Suhradová a Hana Budínská – premiéra v Divadélku v Nerudovce. členem souboru v té době i pozdější hudebník Petr Forman (později skupina Heuréka).
Učiliště na Harfě, zkoušeli Na Fišpance (mezi Harfou a Želivského).
Bibliografie:
JOSKOVÁ, Zdena: Písecká třináctka. Ochotnické divadlo 1962, č. 9-10, s. 209-211.
Ústní informace Lída Engelová a Helena Šoltézsová, únor 2005.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.
Archivy:
A ART: fotografie, pozvánky ze SA věnovala Helena Šoltészová.
Poznámka:
Pokud můžete, pomozte nám dát dohromady útržkovité informace o divadelních souborech ČKD v Praze-Vysočanech.
Obor činnosti:
alternativní
Typ souboru:
skupina mládeže, studentů

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':