Databáze českého amatérského divadla

Soubory: SUMÝŠ, Divadelní společnost Luďka Škovránka

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1985
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1994
Působení: 198x, 199x
1985-1994 DS SUMÝŠ, vedoucí ing. Luděk Škovránek, členy žáci polygrafického učiliště, 43 titulů, 700 představení, vystřídalo se 150 členů.
Hlavním dramaturgickým záběrem souboru byly pohádky, s nimiž Sumýš zajížděl do mateřských a základních škol, do dětských domovů či domovů důchodců. Druhou linii repertoáru tvořila představení pro středoškoláky a dospělé publikum.
Občasné klubové večery se zaměřovaly na večery poezie a folkové hudby.

1988 SUMÝŠ - divadelní soubor SOU Polygrafického Rumburk, 16 členů, vedoucí Ing. Luděk Škovránek.
1986-1990 účast na meziresortních přehlídkách učňovských škol .
Účast v celoresortní přehlídce.
1988 Plné peklo čertů
1991 Jiráskova Lucerna
1991/92 pohádka podle Jana Drdy O zmrzlém králi, obnovené představení Plné peklo čertů (během 4 let 12 repríz po celé ČR.
1992 Luděk Škovránek ( na Shakespearovy motivy): Kramářská nůše, účast na NP jednoaktových her v Želči.
1992 představení na motivy libreta k opeře Giuseppe Verdiho Rigoletto: Kletba
1992 Benefice - představení pro spolužáky z dialogů již nehraných starších her a písniček.

Vzpomínky: Sumýš a současnost: Hraničář

Autor: Luděk Škrovánek

Článek o Divadelním souboru Domu kultury v Rumburku ve mně vyvolal vzpomínky, které nejsou ani tak nostalgické jako pragmatické. Se souborem při SOU polygrafickém v Rumburku Sumýšem jsme hráli před revolucí, ale i po ní, a to dokonce až do roku 1994. Tehdy bylo patrné, že o tento způsob zábavy a využití volného času mládeže je nezájem i z míst nám nadřízených. Tehdy jsme sjezdili téměř celou republiku, našli spoustu přátel a kamarádů, navštívili některé z rodičů mladých herců, kteří se nám postarali o střechu nad hlavou a leckdy i královské pohostinství. Hrálo se ve školkách, družinách, základních školách - a bylo to celkem prima. A byl na to čas. Mládež, která chybí ve škole, vlastně nechybí nikomu jinému než pedagogům. Tehdy jsme byli finančně zabezpečeni, protože tehdejší školské struktury přály výchově mimo vyučování a naše činnost se chápala jako veřejně prospěšná. Hrdě jsme v místním tisku zveřejňovali, kolikrát a kde jsme co hráli. Po změně společnosti jsme dva roky bojovali za přežití téměř bez finančních prostředků, ale už v roce 1992 nás přijalo pod svá ochranná křídla opět naše učiliště. Hrálo se i o víkendech a o prázdninách, kterých nám současnost dopřála dostatek. Cílem bylo zasáhnout svým repertoárem co nejvíce diváků od dětí v mateřských školkách až po seniory (jak se dnes říká). Zameškaná absence není problémem ani dnes. Zvláště, když víme, my pedagogové, že naši svěřenci dělají dobrou věc - hrají pohádky pro děti z Rumburka v domě kultury. Je pochopitelné, že kdybychom s tím nesouhlasili, tak bychom je pro potřeby DK neuvolňovali. Naopak velice si vážíme práce pana Mrštíka a paní ředitelky Ledvinkové a všem držíme palce.
Bibliografie:
IV. NP jednoaktových divadelních her - Memoriál Ládi Lhoty, Želeč 1992. Programová brožura.
Archivy:
kART:
Evidenční karta ÚKVČ, 1988.

Mapa působení souboru - SUMÝŠ, Divadelní společnost Luďka Škovránka

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':