Databáze českého amatérského divadla

Texty: UNIMA, 2009 Oslavy 80. výročí

Oslavy 80. výročí nejstarší mezinárodní loutkářské organizace proběhly v Chrudimi a v Praze ve dnech 22.- 23. 5. 2009 za účasti prezidenta UNIMA Dadiho Padumjee, generálního sekretáře Jacquese Trudeaua a dalších zahraničních hostí, členů předsednictva českého střediska UNIMA , členů UNIMA a přátel českého loutkového divadla.

Oba vzácní hosté přijeli do Prahy už 20.5. a sešli se k několika jednáním o dalších společných plánech nejen této organizace, ale i debatám o budoucí spolupráci např. s Institutem umění – Divadelním ústavem, který České středisko UNIMA ( jako řadu dalších nevládních organizací) zastřešuje.

V pátek 22. 5. zahraniční hosté odjeli do Chrudimě, kde se setkali s představiteli města
(záštitu nad oslavami 80. výročí založení UNIMA pro jejich chrudimský prolog poskytl starosta města Jan Čechlovský) a navštívili tématickou výstavu v chrudimském Muzeu loutkářských kultur věnovanou právě tomuto výročí. Část kopií historických materiálů z této výstavy týkajících se založení UNIMA v r. 1929 v Praze si hosté odvezli do Charleville Mézieres. Tam budou součástí další výstavy pořádané v září v rámci Světového festivalu loutkového divadla. V další části návštěvy hosté navštívili v P ippichově divadle představení pardubické ZUŠ věnované výsledkům práce tanečního oddělení a znovu se setkali se zástupci města na neformálním večeru věnovaném loutkářské tradici města Chrudimi a možnostem další spolupráce mezi městem, Muzeem loutkářských kultur a samozřejmě i významným festivalem amatérského loutkového divadla Loutkářská Chrudim.

V sobotu 23. 5. si hosté ještě prohlédli město, a pak už jejich cesta směřovala přes zastávku v Kutné Hoře do Prahy.

Program pražských oslav začínal v 15.00 představením Bruncvík a lev v Divadle Minor a následným setkáním s herci tohoto představení. Od 17. 30 se už pokračovalo v rychlém sledu až do noci: Loutkové varieté v provedení Tradičního souboru Zvoneček z Prahy, fotografování všech zúčastněných na schodech u Rudolfina a v 19.00 slavnostní večer pod záštitou starosty městské části Praha 1 ing. Petra Hejmy. V komponovaném pořadu věnovaném historii založení UNIMA (s novými archivními snímky) na něm vystoupili kromě domácího souboru Říše loutek i hosté - členové Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek, Michal Barták a René Hájek, potomek loutkářského rodu Kaisrů Ladislav Kaiser a Filip Huml z Divadla DRAK. Snad největším překvapením ale byl úspěšný pokus o zápis do české verze Guinesovy knihy rekordů, kdy se na jevišti díky iniciativě Říše loutek i aktivitě přítomných, (včetně zahraničních hostů), sešlo na jevišti 155 loutek Kašpárků ! Oslavy pokračovaly slavnostním přípitkem a v samotném závěru groteskou „ Poslední Kašpárkova šance“ v podání Josefa Brůčka ze souboru Tatrmani ze Sudoměřic u Bechyně.

Fotografovalo se, filmovalo ( všech 155 Kašpárků je poctivě zdokumentováno), povídalo.

Oslavy to byly důstojné a příznačně loutkářsky vynalézavé. Ale nekončí. Jak řekl prezident UNIMA Dadi Padumjee :„ Slavit budeme celý rok!“. Hned po oslavách v Praze pořádají totiž podobné setkání švýcarští loutkáři, následovat budou loutkáři v Německu a loutkáři z celého světa se těší na setkání na festivalu ( 18.- 26. 9. ) v Charleville Mézieres ve Francii , kde je dnes zároveň i sekretariát UNIMA.

Výstavu v Muzeu loutkářských kultur mohou vidět návštěvníci v Chrudimi do 30. srpna, pak se výstava přesune do Ostravy, kde bude součástí festivalu Spectaculo interesse (28. 9. -2. 10. 2009).

Nina Malíková

Zdroj: nina.malikova@divadlo.cz

Copyright © 1999-2000 DIVADLO.CZ
Generováno30.5.2009 11:17:38

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':