Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jestřabí, reportáž o oponě, Tomáš Hájek, 2008

Jestřabská opona
Reportáž o archeologických vykopávkách ze dne 24. srpna 2008

Když jsem se dozvěděl o zatím nezdokumentované malované oponě ochotníků z Jestřabí v Krkonoších, rozbušilo se mi srdce vzrušením a nemohl jsem ani dospat dne, kdy jsem ji měl prvně spatřit… Avšak ejhle! Očekávaná slavnostní chvíle přinesla jisté zklamání, zároveň však příslib budoucího dobrodružství. Z malované opony totiž bylo zatím možno spatřit pouze asi desetinu její plochy, neb zeď, na níž visela, byla cele zarovnána naštípaným dřívím! Jaký výjev opona skrývá, mělo zůstat zatím tajemstvím…
Nezbylo mi, než oslovit přátele z ochotnického spolku J. J. Kolár Poniklá, aby přiložili své statné paže k předčasnému přerovnávání na tuhou zimu připraveného paliva. O přihlášené k „archeologickým vykopávkám“ nebyla nouze a bylo tak možné vybrat ty muskulaturou nejštědřeji obdařené.
Expediční tým tedy sestával z těchto oddaných služebníků Thaliiných:
• Tomáš Hájek – ředitel archeologické expedice, dokumentarista a pomocný archeolog
• Václav Hájek – technologický ředitel vykopávek, řidič a archeolog
• Pavel Plichta – archeolog
• Petr Václavík – archeolog
• Květa Kavánová – proviantní a morální opora
Úvodní chvíle snahy vyprostit oponu z otopného sevření byly poznamenány pohledy zúčastněných vůči řediteli expedice s oprávněnou výčitkou, že tento záměrně podhodnotil odhady o objemu vykopávek. Úvahy nad možností posečkat do jarních měsíců, kdy budou zásoby dřeva přirozeně oslabeny, naštěstí byly včas vytěsněny.
Vzhledem k velmi úsporně volené technologii vykopávek se poměrně záhy začala malovaná opona obnažovat a vydávat svědectví o své podobě. Vlastně již první zjevivší se část malby – charakteristická barokní kupole hlavní věže chrámu sv. Víta - prozradila tajemství, že se můžeme těšit na výjev Hradčan. Přítomnost tohoto, mimochodem velmi oblíbeného a rozšířeného, námětu pak byla postupně potvrzována tím, jak na světlo světa vystupovaly další stavby Pražského hradu. A jak se nám postupně zjevovala Daliborka, Mihulka, bazilika sv. Jiří, Lobkovický palác, etc., rostla i naše dychtivost vidět oponu v celé kráse.

"Vykopávky" (klikněte pro větší obrázek - cca 0,1 Mb)

Není proto divu, že polénka rychle měnila svá stanoviště a již po zhruba hodině píle bylo možné oponu prohlásit za vyproštěnou.
Tajné přání, aby jestřabští ochotníci použili stejné zvyklosti, jako kdysi např. ponikelští – totiž že na rubovou stranu opony zaznamenávali jména odehraných kusů – zůstalo jen přáním. Přesto byl ale pohled na rozkošné hradčanské panorama dostatečnou odměnou za trochu vynaloženého úsilí.

Jestřabská opona (klikněte pro větší obrázek - cca 0,7 Mb)

Fakta o oponě:
• Místo: Jestřabí v Krkonoších
• Výjev: Hradčany - pohled zhruba od Letné, znaky Čech, Moravy, Slezska a Slovenska
• Rozměr: 4,60m x 2,15m (výška původně byla o něco větší - dnes je tato část poškozena)
• Stav: malba velmi dobře čitelná, vážněji je poškozena přízemní část opony, která částečně zcela chybí
• Technologie: malba na plátně
• Stáří: neznámé
Uctivě děkuji všem zúčastněným vlastencům a zejména majitelce tohoto skvostu. Byla to totiž ona, kdo před (snad 30 lety) odvrátila od opony záměr likvidace žehem a vyrvala ji zničujícím plamenům. Identitu milé prozřetelné dámy nicméně zatím nezveřejním. (Někteří divní lidé mívají totiž hloupé nápady…)
Víte-li snad někdo o dalších malovaných oponách, rozkládacích jevištích, kulisách, staré divadelní technice, kostýmech, fotografiích, etc. mapujících vzrušující historii ochotničení, dejte nám, prosím, na srozuměnou. Překážkou, jak vidno, není ani zdánlivá nedostupnost pokladů.
Upozorňuji též ponikelské divadelní příznivce, že se příští rok mohou těšit na uspořádání výstavy o malovaných oponách. Zapůjčení této putovní „atrakce“ je již předběžně dojednáno s Muzeem amatérského divadla v Miletíně a mělo by se odehrát jako součást oslav 145 let od prvého zaznamenaného ponikelského divadelního vystoupení. K reprodukcím nejzajímavějších opon z celé vlasti plánujeme připojit i několik originálů opon z našeho okolí, tuto jestřabskou nevyjímaje.


"Centrální výjev (klikněte pro větší obrázek - 3Mb)"

Tomáš Hájek, ředitel expedice.
Dne 24. srpna 2008.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':