Databáze českého amatérského divadla

Texty: Odry, Divadelní soubor „LOJZA“ z Oder

Amatérské ochotnické divadlo má v historii Dělnického domu pevné místo, jak uvádějí prameny a výpovědi pamětníků. Na tradici ochotnického divadla z 50. let navázal divadelní soubor Radost. Divadlo v lednu v roce 1972 založila Anna Geistová, a to na naléhání mladých děvčat – Hany Herzígové a Věry Fardové - které chtěly hrát divadlo a okusit život na prknech, která znamenají svět. O rozvoj souboru se zasloužil Josef Kopal, František Frňka, Růžena Znojilová. Pod režijním vedení Josefa Kopala se soubor poprvé představil ve hře pro děti „Písnička pro princeznu“ na jaře 1973. V hlavní roli vystupovala Daniela Levová (Kubicová).

Kromě ochotnického divadla vyvíjel v Dělnickém domě 60. – 70. let činnost i estrádní soubor Mladá scéna, který založili bratři Hnilové. Soubor spolupracoval s hudební skupinou PATNÍK (J. Hrnčíř, I. Frňka, B. Hubík, J. Vančura, L. Jakubec, V. Holiš).

Velké zásluhy o oderské ochotnické divadlo měla Růžena Znojilová, herečka, režisérka nových her, také zakladatelka dětského divadelního souboru. Divadelní soubor se potýkal s nedostatkem herců – mužů. Bylo běžné, že mužské role hrály ženy a během představení vystupovaly ve více rolích. Od roku 1978 se na krátký čas ujala vedení souboru Radost Věra Svobodová. Za její režie vznikla pohádka „Sněhurka a sedm trpaslíků“.

Divadelníci navázali na tradici ochotnického divadla a činnost souboru se úspěšně rozvíjela. Od roku 1979 soubor vede a do Oder za ním 28 let jezdí - Miloš Čížek, šéf české scény Těšínského divadla. Pod jeho vedením se oderská veřejnost dočkala dvaceti divadelních her. První byla „Košilka“, zatím poslední jsou „Světáci“. Za jeho působení došlo i ke změně názvu souboru. V roce 1994 po úmrtí hlavního protagonisty Aloise Václavíka soubor vystupuje jako LOJZA z Oder. V nově nastudované hře „Někdo to rád horké“ si jednu z hlavních rolí Lojza už nezahrál…

K poslední nastudované hře je třeba uvést, že členové divadelního souboru a jeho příznivci i obdivovatelé se dočkali premiéry nové hry po pěti letech. Naposledy se soubor představil v roce 2003 ve vzpomínkové divadelní retrospekci, kterou si nejen oni, ale i divadelní veřejnost připomněla 30 let založení ochotnického divadla v Odrách. Byly připomenuty scény z nejúspěšnějších a nejmilejších her, kterých za tu dobu bylo nastudováno víc než dvacet. Na poslední hru uvedenou v r. 2001 – „Nebe na Zemi“ - navázali divadelníci neobyčejně zdařile. Hru vybral režisér Miloš Čížek, který soubor po 28 letech spolupráce zná nejlíp:

„Od poslední hry ubylo představitelů mladší generace, a to mě přimělo hledat hru, která se dá obsadit lidmi, kteří dlouhodobě tvoří jádro souboru. A Světáci tenhle požadavek splňovali.“

Oderští divadelníci jsou ve světě amatérského divadla známým pojmem. Jsou zváni k vystupování v regionu kraje, zúčastňují se festivalů amatérských divadel, dokonce reprezentují naše město v zahraničí. Nastudování poslední hry bylo obzvlášť dobré. Počet představení (13) svědčí o její úspěšnosti. Se Světáky se předvedli na Scénické žatvě ve slovenském Martině (srpen 2006). V roce 2007 se účastnili X. Štramberské divadelní přehlídky amatérských divadelních souborů, odkud si přivezli krásné umístění. Z pěti zúčastněných souborů si odvezli druhá místa v kategorii za nejlepší ženský výkon (Věra Fardová), za nejlepší scénu a za nejlepší divadelní hru. I na dalším festivalu – PIDI festival amatérského divadla Frenštát pod Radhoštěm 2007 – se LOJZA z Oder líbil divadlu chtivému frenštátskému diváctvu.

Světáci nastartovali oslavy 100. výročí Dělnického domu. V předvečer 26. 10. 2007 naposledy v derniéře potěšili své příznivce, i ty, kteří jejich výkony nestačili zhlédnout. Záliba k amatérskému divadlu má v Odrách silné kořeny. Jak hodně si váží práce jednotlivých členů souboru jejich režisér Miloš Čížek?: „Je obdivuhodné, jak při svých pracovních a osobních povinnostech dokážou odvést maximum nejen při nastudování, ale i při vystoupeních. Najít si čas v dnešní době, která všechno přepočítává na peníze, a chtít něco udělat pro druhé - a ještě bez nároku na jakoukoliv odměnu - je prostě úžasné!“ Umělecký vedoucí prozradil, že do další sezony chystá novou hru – pohádku Hrátky s čertem. Tímto titulem chce nalákat k divadlu mladou generaci, aby dostala příležitost proniknout do světa, kde prkna znamenají svět. A taky potěšit nejmladší generaci – dětského diváka.
Stávající soubor tvoří členové:
Miloš Čížek, Věra Fardová, Věra Palatá, Zuzana Gockertová, Jaroslav Palatý, Miroslav Guráš, Oldřich Baláž, Zdena Katrušáková, Radomír Gockert, Jaroslav Šeda, Ludmila Balážová, Libuše Králíková, Zdeňka Fialová, Kateřina Fialová, Patrik Baláž – technická spolupráce.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':