Databáze českého amatérského divadla

Texty: Úpice, Divadelní opona úpických ochotníků z r. 1861, informace Jana Kábrta 1974

Divadelní opona úpických ochotníků z r. 1861.

Největším exponátem výstavy v Městském muzeu v Úpici
k výročí 150 let ochotnických her v Úpici je divadelní opona, na níž je obraz Úpice z roku 1861, kdy byla namalována Vincencem Teuchmannem.
Osudy tohoto zajímavého díla lidového umění stojí za zaznamenání: Původně byl obraz Úpice na oponě značně vyšší. Nynější rozměry jsou 160 cm výška, 315 cm šířka. Byla na něm namalována Úpice v širokém rámu. Pravděpodobně se při používání opony malba na horní straně poškodila a proto byla horní část namalovaného rámu s menší částí pohledu na Úpici odstřižena. Široký rám po obou stranách z větší části i dole je na okraji zakryt namalovanou draperií.
Roku 1880 byl na rub opony namalován nový obraz Úpice malířem Josefem Šrůtkem z Náchoda.
Když se roku 1903 divadlo přestěhovalo do nově najaté Vackovy dvorany na Závodi, byla opona uložena v Městském muzeu.
Za okupace muselo být muzeum likvidováno. Opona byla uložena ve škole na Lánech. Tam se brzy nato usídlela SS škola. Po okupaci byla opona nalezena v žalostném stavu, silně poškozena a potrhána.
Novou instalaci muzea prováděl dr.Dolenský z Národního muzea v Praze, který rozhodl, aby opona byla napnuta na překližku a jednotlivé kousky byly upevněny hřebíčky. Při tom byl rub opony s novějším obrazem Úpice natrvalo zakryt.
Stav samotné malby časem tolik utrpěl, že barva odpadávala.
Záchranné práce ujal se loňského roku zdejší odborný učitel Aleš Řezníček. Sundání plátna z překližky ukázalo se nemožným. Způsobilo by to další těžké poškození. Proto zvolena cesta přilepení látky na překližku injekcemi lepidla, dále upevnění a oživení barevné vrstvy, zarovnání a zakrytí potrhaných a zničených míst, kterážto náročná a dlouho trvající práce přinesla výsledek. Nyní jest opona opět v muzeu jako nejdůležitější kus ochotnické výstavy.

Úpice, 1974. Jan Kábrt

Související Pojmy

Související Obrázky

Úpice: Opona Josefa Šrůtka , stav před restaurováním


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Úpice: Opona Josefa Šrůtka , stav před restaurováním