Databáze českého amatérského divadla

Texty: LHOTSKÁ, Jiřina: Pražské poetické setkání recitátorů 2009. Deník Dětské scény Trutnov 2009, č. 0, s. 2.

Pražské poetické setkání 25. – 26.4. 2009
Pražská recitační přehlídka se konala se opět v sympatické atmosféře soutěže-nesoutěže především díky seznamovacím a rozmlouvacím dílnám a možností nechávat vzkazy recitátorům v připravených obálkách. Všechny děti tak odcházely z přehlídky s malou obálkou se svým jménem a vzkazy a malou knížečkou s názvem a datem přehlídky.
V průběhu přehlídky měli všichni účastníci možnost využít otevřený klub s kulečníkem, šipkami, fotbálkem, případně si mohli lámat hlavu hlavolamy nebo se projet venku na lanovce. Všechny kategorie (v sobotu I. a IV. a v neděli II. a III.) začínaly hlasovou rozcvičkou a končily rozborovým seminářem, který byl podstatnou součástí přehlídky. V I. kategorii vystoupilo 21 recitátorů a objevila se zde řada zajímavých výkonů, výběr textů byl uměřený věku a literární kvalita byla na slušné úrovni. Často však u interpretů převažovala zmechanizovaná intonace bez hlubšího zaujetí.
Ve druhé kategorii byla úroveň recitátorů průměrná. Často se vyskytovala nevhodná dramaturgická volba vzhledem k věku recitátora. Přesto porota udělila řadu ocenění, a to především za dílčí části výkonů. Jednoznačně přesvědčivá interpretace se v kategorii objevila jen u postupujících recitátorů. Celkem se ve II. Kategorii představilo 23 dětí. Diplom, krásnou knížku a postup na celostátní přehlídku si odnesla Karolína Celerová s textem Jana Vladislava O učenlivé dívce a Lara Přibylová s Ještěrkou Miloše Macourka.
Ve třetí kategorii bylo méně účastníků než v loňském roce, přišlo 13 dětí, a také výkony měly společná úskalí, jakými byla především výstavba textu a důrazy a častá absence vypravěče nahrazená rozdrobením do hraní rolí. Problémem byla často i přílišná délka textů, kterou děti nezvládaly. Do Trutnova byl doporučen pouze Jindřich Svoboda, který přednesl text I.A.Krylova Beránek a vlk a prózu Hany Doskočilové Fáma.
Ve čtvrté kategorii, kde se představilo 13 recitátorů, byl výběr textů přiměřený. Interpreti však často rezignovali na výstavbu textu a rozmělňovali svá sdělení do jednotlivostí na úkor celku. Postup na národní přehlídku si v této kategorii odnesla Klaudie Osičková ( J.Prévert - Picasova procházka a I.Wernisch - To jsou řeči) a Terezie Jelínková (J. Prévert, To je to oč tu běží a F.Halas, Naše paní Božena Němcová). Na závěr byli všichni účastníci přehlídky pozváni na Dětskou scénu do Trutnova na zájezd, který pro ně děti připravili zaměstnanci DDM.
Pro I. a IV. kategorii pracovala porota ve složení Martina Longinová, Vladimíra Bezdíčkova a Jiřina Lhotská, pro II. a III. Kategorii pak ve složení Gabriela Sittová, Nina Martínková a Jiřina Lhotská.
Jiřina Lhotská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':