Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha-Karlín, Hudební divadlo, restaurace opony 2006, čtk

Oponu opravovali v tenisové hale
datum: 14. 8. 2006
médium: Mladá fronta Dnes, (ČTK)
Praha - Neobvyklý prostor si pro opravu uměleckého díla zvolili dva restaurátoři Josef Novotný a Jan Měšťan. Původní oponu karlínského divadla z konce 19. století museli vzhledem k jejím rozměrům 8,3 krát 12,8 metru opravovat v tenisové hale na Zbraslavi.
Důkladná oprava opony byla součástí rekonstrukce divadla a oba restaurátoři na ní pracovali pět měsíců. Na Zbraslavi zažili i letní vedra.
„Měli jsme tu také 50 stupňů Celsia, ale výhodou bylo, že nám to rychle schlo,“ řekl Novotný a pochvaloval si báječné rozptýlené světlo, které jim při práci poskytovala matná okna po celé délce haly.
„Je to umělecky velmi kvalitní opona, kterou v roce 1974 poničila voda zatékající z porušené střechy. A protože je malována temperami, které jsou ve vodě rozpustné, voda smyla část barevné vrstvy,“ dodal.
Mechanicky oponu poškodilo, že se v divadle desítky let natáčela na buben. S tím se nyní nepočítá, bude napnuta do rámu a i s ním bude zajíždět do provaziště nad scénu. „Oponu, která je zhotovena z osmi pruhů plátna, jsme lokálně podlepili a zatmelili, staré vrstvy laků rozpustili a barvy retušovali,“ řekl Jan Měšťan. Váhu opony odhadl na dvě stě kilogramů.
Podle vedoucího projektu rekonstrukce divadla Jaroslava Tomeše z firmy Metrostav bude kolaudace stavby 19. až 26. září, už 12. a 13. října se v opravených prostorách divadla uskuteční premiéra amerického muzikálu Producenti.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':