Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Národní divadlo, restaurování opony Hynais, 2009

Národní představilo restaurovanou oponu
Čerstvě zrestaurovanou Hynaisovu oponu představilo vedení pražského Národního divadla na tiskové konferenci k zahájení 127. sezóny. Po šesti týdnech intenzívní práce osmičlenného týmu v čele s akademickým malířem Tomášem Záhořem se opona zaskvěla v nezvyklém odstínu a lesku, který ji vrátil zpět do podoby olejomalby.

„Hynaisova opona je naše největší bohatství, toho si je vědom opravdu každý z nás,“ řekl na úvod ředitel ND Ondřej Černý. Rekonstrukci opony s rozpočtem přibližně jednoho miliónu korun financovala mecenáška, lékařka a podnikatelka Dadja Altenburg Kohlová.
„Opona je zvláštní svědek kulturních počinů, emocí, očekávání i obdivu. Byla to pro mou rodinu vzácná příležitost přispět k obnově tak úžasného díla v duchu tradice Národ sobě,“ řekla na tiskové konferenci mecenáška.
Na snímku je detail anděla, jehož Hynais namaloval podle předlohy Suzanne Valadon, slavné modelky Augusta Renoira.
rh, Právo
090827

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':