Databáze českého amatérského divadla

Texty: FELZMANN, Rudolf: Dramaturgická pestrost v Lomnici nad Popelkou - Temné aleje. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 33 - 34.

Sobota 7. března přinesla další zajímavé dramaturgické podněty. Divadlo Jesličky ZUŠ Na Střezině z Hradce Králové zaujalo Temnými alejemi, čtyřmi povídkami Ivana Bunina o vášních lásky. Dramatizátor a režisér Josef Tejkl se pokusil s mladými herci převést z knižní podoby do dramatického dění uhrančivé příběhy plné pudově živočišných i nostalgických romancí, kde ale samotný příběh je velice jednoduchý a nenový, ba téměř vždy nese prvek banality, sebeironie a smutné směšnosti. Vypreparované dialogy jsou krátké a musí být provázeny komentáři mužů, kteří uvádějí posluchače do děje. Širokodechost a poetičnost Buninovy prózy je nahrazena hudební složkou. Chór nádherně zpívajících žen i svými kostýmy vytváří až fantasmagorický svět osudové lásky. Pohyb chóru i využití hudebních instrumentů naplňuje jednu složku inscenace. Druhá složka, povětšinou vyprávěná mladými muži, se s proudem vášně míjí. Mládenecké rozprávění inklinuje více k něžné lyričnosti než ke spalující vášni a rozehrávané akce milostných i dalších setkání působí spíše jen jako cudná obrazová ilustrace. Připojíme-li povážlivou kvalitu jevištní řeči, pak jsme svědky inscenace sice naznačující cestu k básnivému jevištnímu obrazu, ale zároveň prozrazující limity dané technickým vybavením i typovým obsazením mladého souboru.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':