Databáze českého amatérského divadla

Texty: HULEC, Vladimír: Nehrát, ale být - Modrý kocour Turnov 2009 - Konec světa. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 35 - 37.

Tradiční jeviště velkého divadla zvolil pro svou sólovou produkci také herec, režisér a dramatik z České Kamenice Jaroslav Střelka, velký oblíbenec kolegy v porotě Petra Lanty. Střelka je totiž obdobně bláznivý, osobitý a neuchopitelný samorost. Zobrazuje ve svých projektech bizarní svět podivínů a bláznů, jenž je pravděpodobně otiskem duše jeho samého. Autorské monodrama Konec světa, jež uvedl pod hlavičkou Broukovcova Kamdivadla se zabývá možná sebevraždou, snad rozloučením se (pouze) s uměleckým životem osamělého spisovatele Stanislav Smůly. Řešení je věcí diváka. Hlavní postava, básník Stanislav Smůla, se před ním hodinu vyzpovídává ze svého tristního, zoufalého života. Ze svých běsů, z rodičovských a milostných nepochopení a nedorozumění, z apokalyptických vizí přítomnosti i budoucnosti lidstva, jež čím dál víc ovládá nuda, banalita a šeď. Osamělý básník, osamělé monodrama, osamělost jako téma. Takové divadlo vyžaduje velké vcítění a porozumění. Chtěl-li by Jaroslav Střelka komunikovat s širším spektrem diváků, musel by se přece jen více soustředit na formální aspekt svých produkcí. Dramaturgicky se zamyslet nad výstavbou textu, pracovat s dynamikou projevu a více rozehrávat a hlavně interpretovat jednotlivé situace. Kdoví, zda by však tím neztratil to podstatné – svou duši.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':