Databáze českého amatérského divadla

Texty: HULEC, Vladimír: Nehrát, ale být - Modrý kocour Turnov 2009 - Svět podle Kloboučka. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 35 - 37.

Nakonec jsem si nechal dvě východočeské legendy. Anebo spíš kultovní soubory? Mají totiž mnohé za sebou, jedněmi nenáviděni, jinými obdivováni, jedněmi haněni, jinými do nebes vynášeni a jen málokomu fuk.
Černí šviháci z Kostelce nad Orlicí asi až do hrobu budou konfrontováni se svou nejslavnější inscenací Amatéři z roku 2003. Po několika více či méně úspěšných peripetiích se autor a režisér Josef Tejkl vrátil ke kořenům. Inscenace „podle divadelních her Josefa Kloboučka“ Svět podle Kloboučka je opět pábitelským útvarem spoléhajícím na bizarnost situací a děje, jež znásobuje samotná bizarnost herců. Před divákem se odehrává přehlídka panoptikálních postav z jakési blízké budoucnosti (či možná přítomnosti), připomínající orwellovské či bradburyovské vize světa a společnosti. Nahlíženo a zpracováno je to ale typicky tejklovskou optikou syrovosti, vulgarity, jízlivosti, humoru a jemné poezie. Hraje se 70 minut bez přestávky, na jevišti se vystřídá devět herců a přehršle postav, neustále je tam všudypřítomná vypravěčka a objeví se dokonce autor Josef Klobouček (David Najbrt) sám. Inscenace zatím není „vychytaná“. Například právě postava autora je zatím trochu bezduchá, rozpačitá. Není jasné, jaký typ člověka a vztah k „svému“ dílu vlastně zastává. Obdobně dopadají i některé dílčí scény. Celek je ale nádherně „černěšvihácký“ – kdy hybatelem dění a nositelem humoru je především osobitost jednotlivých aktérů. Všem vévodí bezdomovec Alois v podání Františka Nováka a Prodavačka a Pokojská v nádherně „divněšvihlém“ zosobnění Lenkou Chvojkovou. Kouzelní jsou ale všichni – svéráz Aleš Hanáček, divousové Josef, Ludvík a Marie Židovi či silák, Batman či klient bordelu Miroslav Vorlík. Šviháci jsou prales různě starých, životem zohýbaných stromů, keřů a rostlin, jež tvoří jedinečný celek, který by měl být státem chráněný jako ekologická rezervace žité přítomnosti (2. doporučení).
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':