Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2003, č. 2, s. 57, Vít Závodský.

Brno a jižní Morava bojovaly o Prostějov

V návaznosti na 26. ročník soutěží víceoborové přehlídky Brněnské kolo proběhlo 15. března t.r. jihomoravské krajské kolo Wolkrova Prostějova, organizačně zajišťované Kulturním a informačním střediskem města Brna, jmenovitě dr. Šárkou Tryhukovou. Kromě pořadatelského města bylo určeno také účastníkům z dalších bývalých okolních okresů. Odborné porotě se tentokrát k neprospěchu věci představil menší počet souborů i sólových interpretů. Kromě panující chřipkové epidemie to způsobila rovněž nevhodná časová kolize s jinými obdobnými akcemi, např. s Jarním divadelním festivalem v brněnské Polárce, s hodonínským Divadelním Hobblíkem 2003 a zejména s tamním studentským Mumrajem, odkud bylo možno postoupit na náchodskou Prima sezonu. Sólisté si povětšině vybírali z tvorby moderních českých i světových autorů, a to bez nápadnějšího soustředění na konkrétní osobnosti. V obou vystoupeních (to první, prověřené už předchozím soutěžním sítem, zpravidla vyznělo propracovaněji) se snažili volit texty žánrově protikladné, ať už vážného nebo hravého ladění. Protože se jména vybraných literátů příliš neopakovala, zůstala dramaturgická nabídka ve všech třech věkových kategoriích dostatečně pestrá.
V méně obeslané I. kategorii (15-17 let) byla kvalita výkonů vyrovnaná, leč pouze směrem k průměru. Do národního kola postoupila studentka brněnské Střední odborné školy informačních a knihovnických služeb Lenka Schubertová. Spíše zaujala jemně ironizujícím pojetím úryvku Džungle z románu Michala Ajvaze nežli méně interpretačně propracovanou anonymní prózou s apokryfním antickým námětem Nedokončený deník. Čestné uznání bez dalšího postupu získala Veronika Šotová z Gymnázia Jana Blahoslava Ivančice s dramatizovanou pasáží Tlustý pradědeček od Josefa Čapka a Puškinovým Dopisem Taťány Oněginovi.
Podobně vyrovnaná, leč do kvality ještě o poznání slabší, byla II. kategorie (17-20 let). Postupové vítězství přinesla jen tišnovskému Vojtěchu Hanákovi, který si lépe nežli s výňatkem z Gogolových Bláznových zápisků poradil, s dvojsmyslným humorem fejetonu Karla Plíhala I letos na jaře se určitě zamiluji.
Hlavním potěšitelným momentem celodenního klání zůstala III. kategorie (20-35 let), kupodivu zastoupená největším počtem soutěžících hodnotné úrovně, takže k postupu do Prostějova byli navrženi hned tři renomovaní recitátoři. Brňan Aleš Kubík doplnil poněkud prvoplánový text Cuahtémoca Méndeze Něžný zpěv pro ně, konfrontující pohled zralého muže s bezstarostným holčičím světem, výňatkem z populární Fulghumovy prózy Už hořela, když jsem si do ní lehal, brojícím proti přemrštěným kynologickým zálibám. Pedagog Radim Šíp naopak vsadil na dramaturgicky náročný výběr dlouhých a obtížných předloh, když osobitě přednesl dvě části cyklu Blaise Cendrarse V srdci světa a Wordsworthovu Předehru aneb Jak vzniká básnický duch. Vysokoškolačka Jana Kachlíková z Vyškova zaujala stylizovanou pasáží z Hrabalovy knížky Proluky a poté citově uchopenou dialogickou básní Rainera Marii Rilka Slepá. Čestná uznání bez práva dalšího postupu převzali vyškovský učitel a divadelník Lukáš Tvrďoch (Ivan Wernisch: Byl jednou jeden Bedřich, Josef Kainar: Tácek v prstech) a posluchačka brněnské divadelní vědy z Uherského Ostrohu Karla Ševelová (Jacques Prčvert: Ulice de Seina, Leonard Gershe: Motýli).
Nic pozoruhodného bohužel nepřineslo soupeření v kategorii souborů, které opět zůstalo daleko za dřívější bohatou tradicí jihomoravských divadel poezie. Svá vystoupení sporné úrovně tu víceméně jen zopakovaly tři kolektivy, o nichž jsme referovali v článku o letošním Brněnském kole – Mínus z Domova mládeže Údolní, vedený Tomášem Dorazilem (pořad Ráno bylo mínus), Útulek č. 31 Domova mládeže na Gorkého ulici, řízený Josefem Zajíčkem (scénická improvizace na text Pavla B. Nováka Non top), a divadlo SATORI pedagogické fakulty Masarykovy univerzity s abstraktní autorskou předlohou svého člena Martina Steirna-Smýkala Svítání. Všechna představení porota s účinkujícími důkladně analyzovala, ale k postupu do Prostějova právem nenominovala nikoho. Doufejme tedy, že příští roky budou na jižní Moravě zejména v oblasti souborových aktivit WP náležet k těm tučnějším.
(vz)

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':