Databáze českého amatérského divadla

Texty: Písek, HRUŠKA, Jaromír: Pohádkový víkend Český Krumlov 2009 - Jak to bylo s Růženkou?!. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 27 - 28.

Druhou inscenací letošní přehlídky byla pohádková komedie S. Tomka Jak to bylo s Růženkou?! v podání Divadelního spolku Prácheňská scéna z Písku. Tato lechtivá pohádka, která mohla v záměru pracovat s prvky tzv. převlekové komedie, vycházela z možností textu, a to jak dramatických, tak i invenčních. Převlek komorníka za princeznu by mohl za jistých okolností posouvat dějem a tvořit zajímavé komické situace. Dokonce by se to dalo u převlekové komedie předpokládat. Tento záměr však nebyl naplněn ani režijně, ba dokonce bych řekl, že nemá oporu ani v textu. Místo zajímavého a překvapivého řešení jednotlivých situací skrze konkrétní jednání spoléhají herci pouze na dialog, který ovšem nevrcholí pointou. Herci hrají s chutí až dryáčnickým stylem, ale nevíme příliš o čem. Zatímco jeviště všemu rozumí a baví se samo sebou, hlediště tápe a tone v chabé zápletce. Nejsme tu svědky variace na Šípkovou Růženku ani parodie na tuto klasickou pohádku. Herecky slušně vybavený soubor by jistě svedl i nějaký svůj vlastní pohled.
Nevíme, pro jakou věkovou kategorii dětí je tato inscenace určena. V ději inscenace jsou narážky na sexuální život krále a královny a další lechtivé vtípky obdobného charakteru. Podle inscenátorů jsou tam proto, aby se dospělé obecenstvo nenudilo. Aby to bylo i pro dospělé. Je otázkou, zda dospělí nechodí na pohádky proto, aby se opět na chvíli vrátili do svého dětství a sledovali souboj dobra se zlem, kdy dobro zvítězí a zlo je poraženo?!
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':