Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Ve Žďáru nad Sázavou rozlouskli ladovský oříšek... - Byl jednou jeden drak. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 52 - 53.

K nejzdařilejšímu inscenačnímu výsledku se dopracoval Divadelní spolek Žďár nad Sázavou, o. s., při nastudování hry Alexe Koenigsmarka na motivy Nezbedných pohádek Josefa Lady Byl jednou jeden drak. Navzdory nesčetným uvedením na českých jevištích se nemůže hra holedbat významnou a zaznamenatelnou inscenační tradicí. Většina jejích provedení totiž ztroskotala v bezradnosti nad v podstatě bezkonfliktním dějem, komickým spojením pohádkového a reálného světa a jemnou satirou na lidské slabosti. Ladovy parafráze a parodie klasických pohádek obracejí na ruby pohádkové motivy, typické charakteristiky postav a jejich ustálené funkce v ději. Nadto vnášejí do příběhů civilní prvky, počínaje reáliemi a konče jednáním postav. Hezky se čtou, ale na divadelním jevišti jsou takřka neuchopitelné, nepřistoupí-li inscenátoři na stejnou hru. Žďárští na ni přistoupili, pohrávají si, hravost je motorem i tématem jejich inscenace. V ladovsky laděných dekoracích, umožňujících rychlé přeměny prostředí, a kostýmech stejného rodu vynalézavě rozehrávají jednotlivé situace hry v přesně vedené herecké nadsázce. Režisérce Kateřině Nedomové (cena) se daří budovat inscenaci v neutuchajícím tahu a přitom v křehké ladovské úsměvnosti. Má pro to oporu v původní zdařilé hudbě Jana Bořila (cena) a zejména v kompaktním a vybaveném hereckém kolektivu souboru. Má výbornou představitelku Princezny Anky v Pavle Kiliánové (cena), ale celou řadu dalších, z nichž zaujali zejména Marcela Svobodová v roli Čerta Haramáše, Aneta Vnenčáková jako Hraběnka Babáčková a Jiří Maruš jako Pohádkový dědeček Habaděj (čestná uznání). Myslím, že lze bez váhání konstatovat, že se ladovský oříšek jménem Byl jednou jeden drak podařilo konečně či zase jednou rozlousknout. Souboru ze Žďáru se za to dostalo hlavní ceny přehlídky a doporučení k účasti na celostátní přehlídce Popelka v Rakovníku.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':