Databáze českého amatérského divadla

Texty: POUZA, Ludvík: Soubor Brouček začne letos v novém. Klatovský deník, 21. 8. 2009.

Loutkový soubor Městského kulturního střediska v Klatovech – Brouček, se chystá na svoji 26. divadelní sezonu.

Letošní rok bude pro loutkaře významný. Budou totiž začínat v novém prostředí. Během léta se totiž jejich současné divadélko v přízemí Kulturního domu Družba v Klatovech rozrostlo na víceúčelový sál.

„Bude zde větší kapacita diváků, bude tu velké technické zázemí, nové ozvučení, osvětlení, klimatizace. Budeme zde moci hrát i s velkými loutkami, ale také s maňásky,“ říká principál souboru Oldřich Smola.

Loutkový soubor Brouček má své počátky v osmdesátých letech minulého století v tehdejším Podniku výpočetní techniky v Klatovech, kde se utvořila skupinka nadšenců pro loutkové divadlo. Nejprve to byl koníček z recese, dnes je z něho životní láska.

„Hráli jsme nejdříve po našich bytech a bytech našich kolegů, samozřejmě hlavně pro naše děti. Představovalo to vždy přistěhovat a postavit malé divadélko. Samozřejmě kolem toho bylo vždycky trochu nepořádku v bytě a naše manželky to neměly moc rády. Hráli jsme také na různých akcích tehdejších organizací ROH. Velmi oblíbená byla Mikulášská besídka vždy v závěru roku. To se na naše představení přišly podívat nejen děti, ale i naši dospělí kolegové. Tak vznikla myšlenka, že by bylo dobré mít takříkajíc „stálou scénu“. Pomohlo nám tehdejší okresní kulturní středisko finančně i materiálně. Podpořili nás také morálně, neboť jsme si mysleli, že když jim sdělíme naši myšlenku obnovit v Klatovech po mnoha letech loutkové divadlo, budou nás mít za blázny. Na podzim roku 1984 nám přidělili sice nevelký, ale přece jenom „náš“ prostor v kulturním domě Družba,“ vzpomíná Smola.

Svépomocí si členové souboru tehdy vybudovali malé divadélko, kde hrají s marionetami. Mají i přenosný karavan pro maňáskové hry, aby mohli hrát venku.

„Nejstarší loutky, které máme, pocházejí z loutkového divadla v Praze, které neslo název Brouček. To fungovalo v Břevnově do padesátých let, kdy zaniklo. Když jsme založili oficiální soubor, převzali jsme zdarma nejen velké šedesáticentimetrové marionety, ale i název „Brouček“. Další loutky, které vlastníme, nám dělala na zakázku Jana Dlouhá z Prahy. Jsou velké 25 – 30 cm a máme jich asi šedesát. Protože se s nimi hraje poměrně často, dosluhují. Opravám se proto věnuje kolegyně Denková. A do třetice, máme i „spodové“ maňásky, které dělal plzeňský výtvarník Jaroslav Hrubý. Těch máme asi dvacet,“ představuje vybavení souboru šéf loutkářů v Klatovech, který se k divadlu dostal přes rodiče.

„Moji rodiče přišli z Plzně. Byli to velcí ochotníci a loutkoherci. Mě jako malého často vodili na zkoušky, a tak jsem tomu také naprosto propadl. Z loutkového divadla se stala životní láska.“

Za těch 25 odehraných sezón se vystřídalo v loutkovém divadélku mnoho dětí a také loutkoherců.

„Jak už to bývá v amatérských spolcích, když se mladí herci naučí hrát, odejdou na školy mimo Klatovy a s hraním je obvykle konec. Nebo děvčata se vdají, mají děti a tak pořád dokola. Rádi mezi sebou uvítáme hlavně mladé kolegy, abychom vychovali svoje následovníky a mohli jim tuto pěknou zálibu předat. Přivítáme mladé, zodpovědné zájemce nad 15 let, kteří se chtějí něco naučit, kteří chtějí bavit ostatní a kteří mají čas každý čtvrtek přijít na zkoušky a pak s námi absolvovat divadelní představení. Zájemci se mohou hlásit v kulturním středisku v Klatovech,“ dodal Smola.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':