Databáze českého amatérského divadla

Texty: HONSA, Miloš - osnova

Příjmení: H o n s a
Jméno: Bohumil – zvaný Miloš
Datum narození: 28.ledna 1912
Místo narození: ?
Datum úmrtí: 18.října 1983
Místo úmrtí: Karlovy Vary

Začínal hrát divadlo v druhé polovině dvacátých let v Katolickém domě v Jihlavě, kde se tehdy soustřeďoval všechen společenský život Jihlavy. První roli absolvoval v Raupachově hře Mlynář a jeho dítě. Lásku k divadlu v něm probudil jeho profesor kreslení na jihlavském reformním gymnáziu Metelka, který ho učil kreslit dekorace a vyrábět kašírované i řezbované loutky. Později začínal jako tenor v operetních představeních, které sám režíroval, dělal scénu a stačil i choreografii. Brzy však přešel a vážně se věnoval činohře. Režíroval v Klubu přátel umění v Jihlavě, v Nové Říši u Telče, pak odešel k Nováčkově herecké společnosti.
Po roce 1945 zakládal v Mariánských Lázních s Karlem Maškem a Josefem Kyselou Divadlo lidové tvorby. Členem tohoto souboru byl i Vojtěch Neústupný, jeden z pilířů tohoto ochotnického souboru. V Divadle lidové tvorby režíroval např. Guayanu, Annu Christie, Pygmalion, Vzbouření v ústavu šlechtičen, Matku, Věc Makropulos. Sám hrál např Podklesina v Ženitbě. Největších úspěchů ale dosáhl jako jevištní výtvarník.
V roce 1949 odešel k profesionálnímu divadlu do Jihlavy, odtud s manželkou Marii a režisérem J. Tumlířem do Benešova. V Jihlavě založil ochotnické Divadelní studio a v Benešově Divadelní studio Svazu mládeže. Svoji profesionální karieru zakončil spolu s manželkou v Karlovarském divadla Vítězslava Nezvala jako výtvarník a provozní pracovník hlediště.
25.listopadu 1961 spolu s manželkou Marii Honsovou, tehdy metodičkou Okresního osvětového domu v Karlových Varech a bankovním úředníkem Arnoštem Kasalem založili Divadelní soubor D 3 Závodního výboru Okresního osvětového domu v Karlových Varech - dnes Divadelní studio D 3, občanské sdružení, Karlovy Vary. Vedoucím tohoto nově vzniklého ochotnického souboru v největším lázeňském městě Kalovy Vary byla Marie Honsová, Miloš se věnoval režii a scénografii. První premiéra se uskutečnila v jeho režii a scénografii 7. dubna 1962 v Toužimi – Seifertova Píseň o Viktorce.
V roce 1968 byl jedním z iniciátorů založení zájmové organizace Svazu českých divadelních ochotníků a jako druhý místopředseda prvního ústředního výboru. Za svého působení v této významné funkci uvedl v činnost první scénografickou školu SČDO, inicioval účast ochotnických výtvarníků na Pražském Quadrinale. Spolu s mladším výtvarníkem a svým žákem Jiřím Hniličkou, členem Divadelního studia D 3 Karlovy Vary a Klubem scénografů SČDO organizují v Lázeňském domě Thermal v Karlových Varech výstavu prací amatérské scénografie.

Z činnosti v DS D 3 Karlovy Vary:
1962 – Jaroslav Seifert: Píseň o Viktorce – režie a scénografie
1962 – Luigi Candoni: Přání sobotního večera – režie a scénografie
1964 – Josef Kainar: Zlatovláska – režie, scénografie a postava Krále
1964 – Karel Čapek: Matka – režie a scénografie
1964 – Miloš Honsa: Princezna Lipový květ – režie a scénografie
1966 – Pierre Gascar: Ztracené kroky – režie, scénografie – cena za scénografii na krajské přehlídce v Ostrově, postup na mezikrajovou přehlídku do Krnova
1967 – Miloš Honsa: Pohádka o Honzovi – režie a scénografie
1967 – Emmanuel Roblés: Montserrat – režie a scénografie – společně nastudovaná inscenace souboru z Nejku, Ostrova a Déčka –cena diváka a cena za režii na festivalu přátelství v Ostrově
1968 – Josef Kainar: Zlatovláska – režie a scénografie
1968 – Julius Zeyer: Radúz a Mahulena – režie a scénografie
1969 – Jan Karafiát – Jan Flíček: Broučci – scénografie
1969 – Shelagh Delaneyová: Kapka medu – režie a scénografie
1971 – Ray Lawler: Léto sedmnácté panenky – režie a scénografie
1972 – Josef Kajetán Tyl: Tvrdohlavá žena – scénografie a postava Nožejčka
1972 – Bratko Kreft: Balada o poručíkovi a Marjutce – scénografie
1973 – Herman Heyermans: Loď jménem Naděje – režie a scénografie – účast 43.JH
1974 – Mar Bajdžijev: Štěstí – režie a scénografie
1974 – Karla Voglová: Pasáček vepřů – scénografie
1975 – Paul Šindel: Účinek gamaparsků na měsíčky zahradní – režie a scénografie

V roce 1976 opouští se svoji manželkou Marii Divadelní studio D 3 ve věku 63 let. Byl nositelem Čestného uznání Krajského národního výboru za práci v ochotnickém divadle a Zlatý odznak SČDO. Za své působení v divadle realizoval 66 scénických návrhů. Byl držitelem nevyššího morálního ocenění v ochotnické oblasti Zlatý Harlekýn SČDO, byl jmenován Čestným členem Svazu českých divadelních ochotníků.

Profese: herec, režisér, scénograf, autor, schopný organizátor

Obory: hlavně činohra

Význam osobnosti: vynikající jedinec přesahující regionální význam – celostátní působnost
hlavně v oboru scénografie

Příslušnost ke geografickým celkům:
Jihlava, Benešov, Mariánské Lázně, Karlovy Vary

Přehlídky: spoluorganizátor okresních a krajských přehlídek ochotnického divadla, národní přehlídky vesnických (dnes venkovských) souborů v Žebráku (1971) a ve Vysokém nad Jizerou (1972 – 1982).
Jiráskův Hronov 1973,

V Karlových Varech dne 15.7.2009.

Zpracoval Vlastimil Ondráček
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':