Databáze českého amatérského divadla

Texty: Opava, SCHEJBALOVÁ, Pavlína: Loutkové divadlo v regionech v sezóně 2008/2009 - Loutkářská přehlídka v Opavě. Amatérská scéna 2009, č. 4, s. 38 - 44.

Loutkářská přehlídka v Opavě (28.–29. 3. 2009)

Opavská přehlídka uzavírá pětici konanou během stejného březnového víkendu. Pan Luděk Richter (popatnácté ve zdejší porotě) konstatoval, že letošní ročník byl svou úrovní standardní, ač účastí souborů velmi útlý (5 inscenací) oproti minulým letům. Příčinu vidí ve dvouleté pauze v konání přehlídky a v neúspěšném vyhledávání a kontaktování loutkářských souborů („Což se netýká ani zdaleka jen tohoto kraje – např. v Plzni je přehlídka pro dva kraje a přesto tam léta hrávají jen dva tři soubory z Plzně samotné.“) Nejúspěšnějším souborem v Opavě byl domácí dětský DS Rarášek s inscenací O Palečkovi. „Palečka tu hraje maňásek (pravda, trochu velký na to, že jeho podměrečnost má být klíčovým momentem téhle pohádky), na chvíli se objeví i plošný koník a „husarský“ kůň, na němž přijíždí král, ale to nejdůležitější odehrají zhruba devítiletý klučina a děvčátko (otázka je, proč se další dvě děti jen mihnou v epizodních rolích loupežníků, když např. v rolích krále a táty se pomocí dvou klobouků musí střídat zbylý chlapec). A v představení, které jsem viděl, působí oba neobyčejně přirozeně a zároveň až obdivuhodně tvárně herecky: navazují autentické vztahy v rolích, cítí temporytmus (snad jen ta expozice je trochu delší a upovídanější, než by měla být), celá inscenace je naplněna barvitou divadelností a zároveň vzniká přirozenou hravostí. To je její největší a zároveň nejzranitelnější hodnota. Právě kvůli oné výsostné divadelnosti bude muset vedoucí hledat cesty, jak udržovat a obnovovat autentickou hravost, aby opakováním a únavou nedošlo jen k reprodukování původně autentické formy a dojmu pouhé secvičenosti. To je problém každého divadla, amatérského dvojnásob a dětského stonásob. Ale jiné cesty není. Opatrnické divadlo-nedivadlo by těžko mohlo nabídnout plnokrevný divadelní zážitek. V naději, že se to podaří, porota nominovala Palečka na 58. Loutkářskou Chrudim.“

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':