Databáze českého amatérského divadla

Texty: Milan Zlesák: Na Košumberku se hrálo, zpívalo, pršelo… - 2006 ; Divadelní Hromada 2006(7?)

Na Košumberku se hrálo, zpívalo, pršelo…
O prázdninách se v překrásném romantickém areálu Košumberka již pravidelně koná setkání s uměním pod názvem „Košumberské léto“. Je to setkání s uměním amatérským nejvíce z jednotlivých koutů Východních Čech. Letošní setkání bylo opět vícežánrové, to znamená, že divák zde mohl nalézt vedle divadla i koncert vážné, dobové,folkové, dechové, rockové hudby a sborový zpěv. Jsme rádi, že si diváci cestu na Košumberk našli a podle ohlasu nelitovali. I počasí bylo vcelku pěkné, v první části dokonce ideální, v druhé pak mezi kapkami deště.
Tradičním „smolařem“ co se týče počasí v termínu svého vystoupení je červenokostelecký divadelní soubor, který pro déšť stejně jako v loňském roce na Košumberku nehrál. Tak snad do třetice (všeho dobrého i zlého). A když ne, tak ono to někdy přijde.
V prázdninovém čase se na podiu i vedlejších prostorách představovaly soubory; na úvod domácí s inscenací novely Johna Steinbecka „O myších a lidech“. Dále to byl koncert folkaře Vojty „Kiďáka“ Tomáška, koncertní vystoupení Kvarteta Kaprálová. Se dvěma vystoupeními opět nadchli mladé i dospělé diváky loutkáři s divadla Julie a spol., tentokrát s vlastní úpravou známe pohádky „Dlouhý, široký a bystrozraký“. Flétnový soubor VIVAT FLAUTO z Prahy předvedl dobovou hudbu, svým koncertem nadchla pražská skupina pokračovatelů populární skupiny RANGERS /PLAVCI/ Milana Dufka. V působivém atriu hradu velmi příjemně překvapil mladý soubor pražského Divadla „TatO“ s volnou adaptací Gogolovy povídky „Vij“. Tradiční kvalitu „předvedl“ třebechovický divadelní soubor „Symposion“ s komedií „Otcové se rodí ve skříních“. Uvedení „Nejstaršího řemesla“ bylo z již uvedených důvodů „upřeno“ červenokosteleckým divadelníkům. Ovšem v případě vystoupení „Černých šviháků“ z Kostelce nad Orlicí jsme tak trochu museli postavit proti počasí. A proto,ač trochu pršelo, se hrálo. A dobře, že se hrálo; „Šviháci“ totiž opravdu brilantně předvedli jak „Bílí andělé pijou tesavelu“ a výborně hořce poeticky pobavili všechny přítomné odolné diváky.
Ševcovská muzika potěšila skladbami známých českých a moravských autorů a těší se velkého zájmu zejména seniorských posluchačů. Rock byl reprezentován mladými sólisty ze ZUŠ Luže a koncertem dvou kapel BQ a ROCK BAND.
V závěru prázdnin ukončili na Košumberku své malé východočeské turné divadelníci z Ořechova u Brna s krásnou taškařici Vlastimila Pešky „Po všem hovno, po včelách med“. A opět v Luži nadchli.
A úplně nakonec zazpíval výborný dětský pěvecký soubor ZUŠ Luže Kantiléna, který je znán i v zahraničí.
Co dodat závěrem. Snad jen to, že nádvoří hradu je velice krásným prostředím pro divadlo i ostatní žánry. Jsme rádi, že k nám soubory jezdí a uvítáme i další. Na shledanou na Košumberském létě 2007.
Milan Zlesák
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':