Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBALOVÁ, Pavlína: Loutkové divadlo v regionech v sezóně 2008/2009 - Loutkářská přehlídka v Hradci Králové - Richard III. Amatérská scéna 2009, č. 4, s. 38 - 44.

Nominaci na LCH 2009 si odvezl Tichý jelen Roztoky u Prahy s autorskou variací na klasické téma Richard III. „Ačkoli se jedná o mnohokrát okoukaný shakespearovský příběh, tady působí vskutku neokoukaně. Hraje se v ptačích klecích vrstvených na sebe s malými loutečkami a živými herci (sborem černých koček) v popředí. Richardovo postupné stoupání na pomyslné vyšší a vyšší mety je metaforicky i doslovně znázorněno jeho putováním klecemi výše a výše, až se zhroutí do podsvětí ze své (nejvyšší) zlaté klece. Je třeba poznamenat, že inscenace má dvě varianty obsazení – s Jiřím Jelínkem (v roli Richarda) či bez něho, a to v čistě dámském hereckém ansámblu – na festivalu v Hradci byla k vidění varianta dámská, kterou také porota nominovala na LCH (a zároveň upozornila, že nominace patří právě této variantě, neb varianta druhá zcela zjevně bude nabízet poněkud odlišné tematické vyznění, za něž se porota přirozeně nemůže adekvátně zaručit, neb ho neměla tu čest zhlédnout). Zaznamenání hodná je práce s dramatickou předlohou, která velmi výstižně v hutné dramatické zkratce a přitom s nalezením svébytné scénické poezie transponuje příběh v jednoduchou, leč význam nesoucí inscenační kostru.“
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':