Databáze českého amatérského divadla

Texty: PÁVEK, Vít: Suchdol ve znamení divadla za svitu červencových hvězd.

SUCHDOL VE ZNAMENÍ DIVADLA
ZA SVITU ČERVENCOVÝCH HVĚZD

Vít PÁVEK

Zatímco většina profesionálních scén (ovšem kudy dnes vede hranice mezi profesionálním a amatérským divadlem?) odpočívá během divadelních prázdnin po náročné sezoně, ochotnické soubory, alespoň v České republice, zažívají nejkrásnější chvíle svého života – letní festivaly, přehlídky a účinkování pod šírou oblohou.
Není snad ani jediný soubor, který by se nechystal na prestižní Jiráskův Hronov (my tam jedeme také), kde skočí rovnýma nohama do víru divadla, školení a „dovolené“.
Takovou dovolenou byl i náš letošní 2. ročník Suchdolských divadelních večerů. Slyšel to kdy tento svět? Suchdol a divadlo? Jde to dohromady? Moc dobře! Vždyť tradice ochotnického divadla přežívá v Suchdole již od roku 1906 a loňský ročník divadelních večerů přesvědčil, že Suchdol je místem kulturním, které dokáže hostit soubory z celé republiky. Na začátku loňského ročníku jsme si kladli otázku, zda má festival šanci se uchytit, a v závěru bylo jasno – divadlo do Suchdola patří a na 2. ročníku se začalo pracovat hned vzápětí.
A bylo to tady – červenec 2009 a suchdolský svátek ochotnických divadel. Divadelní smršť se strhla již v sobotu 4. července, kdy vystoupilo vedle domácího „SUD“ hlavně Divadlo KUFR z Brna s klauniádou Tančíček Adušiadáši a hlavně s představením pro připomenutí neslavného výročí začátku 2. světové války a masové likvidace neárijských lidí nazvaným Židovka aneb Žonglování se životem. Vedle divadla jsme mohli návštěvníky pozvat i na vernisáž výstavy Malovaných opon, která nás seznámila s uměním významných malířů i vesnických umělců, jež se silným tahem ruky zapsali do dějin amatérského divadla. Po perné Benátské noci pokračoval festival i v neděli 5. července pohádkou Sněhurka Studia dell´arte z Českých Budějovic, lechtivou komedií Orgasmus bez předsudků divadla SemTamFór ze Slavičína a ve 22.00 dalším představením českobudějovických Donem Giovanim jako commedií dell´arte. Poté již festival pokračoval každou červencovou sobotu. Dne 11. července se již tradičně odpoledne hrála pohádka, a sice Matěj a čarodějnice souboru při T.J. Sokol Lázně Toušeň, pak komedie Karla Steigerwalda Tak tě prosím, kníže Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi, vzápětí diváky pobavila groteska Kino toušeňského souboru a po ní přišlo ještě představení hry Michala de Ghelderoda Escorial v provedení trojice významných režisérů pod taktovkou ještě významnějšího režiséra. Divadelní sobota 18. července začala vystoupením Třeboňského loutkového divadla Krejčí, švec a duchové, přenesla se přes hudební koncert Komorního orchestru „SUD“ a úsměvnou komedii Zápisník rozmarného Pařížana Divadelního klubu Českokrumlovské scény k předpremiéře dramatu Malé hry noční domácího „SUD“. A přišel den poslední, sobota 25. července, který byl hlavně ve víru zábavy a opravdové kvality. Ne nadarmo jsme pozvali přední divadelní uskupení s celorepublikovým ohlasem Malé vinohradské divadlo s představením pro děti Ferda mravenec – práce všeho druhu, DRH, o. s., Čechy–Morava–Slezsko s inscenací Noc v čase slounovratu, kladenské divadlo V.A.D. s jejich původní hrou Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka a na závěr s komedií nazvanou Příběhy alternativní divadelní soubor Sosüty Sös z Prahy. Navíc vystoupil dnes již fenomenální taneční soubor Trnky Brnky ze sousedního Rapšachu. Během celého festivalu nechyběli ani tolik oblíbení chůdaři z divadla Mimotaurus.
Za podporu děkujeme předně našim sponzorům – městu Suchdol nad Lužnicí, patronce a europoslankyni Zuzaně Roithové, Nadaci život umělce, Třeboňské rozvojové společnosti, paní Daně Kavinové z restaurace Cinema bar, Nadě a Jirkovi Školkovým z Penzionu v Tušti, Rostislavu Gornému z „Diosu“, manželům Šíslovým z Fortuna baru, Martině Vondrákové z Maiami pizza baru, Janu Veselému z restaurace U Kaprů, ale i pivovaru Regent. Poděkování patří i řadě mediálních partnerů a všem, kteří nám pomáhají a podporují nás v naší činnosti.
Nuže, bylo z čeho vybírat! Kvalita byla zaručena a změna programu vyhrazena. Věříme, že diváci byli spokojeni a na 2. ročník letního festivalu Suchdolské divadelní večery budou dlouho a s radostí vzpomínat. Také jsme po právu doufali, že se nevyplní rčení Junusze Osenka „Hra byla tak špatná, že herci vstupovali na jeviště alespoň ve třech, aby v případě srážky měli převahu nad publikem.“
(Text byl redakčně upraven, zejména byly doplněny názvy souborů a her.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':