Databáze českého amatérského divadla

Texty: Luhačovice, LD, výstava 2010 a informace

Výstava LOUTEK A LOUTKOVÝCH DIVADEL
Regina Bittová

Výstava potrvá od 23.1. 2010 - 14. 2. 2010 v Galerii MěDK v Luhačovicích
Masarykova 950, 763 26 Luhačovice

Do pohádkového světa Vás zavede Výstava loutek a loutkových rodinných divadel v Luhačovicích.
Ze soukromých sbírek se představí různé typy loutek, maňásků, marionet a divadélka domácí i sériové výroby spolu s dekoracemi. Výstava bude doplněna replikami historických kostýmů zapůjčených ze souboru historických tanců Campanulla při DDM Luhačovice, knižní ukázkou a plakáty.
Další sekce výstavy bude historická reminiscence o zrodu prvního loutkového divadla v Luhačovicích, kdy se začalo hrát na staré poště a v bývalém Lidohotelu v improvizovaných podmínkách na počátku 20. století a Štěpána Karlovského, který vedl loutkářský soubor od roku 1940 – 1980. Za jeho působení o diváky nebyla nikdy nouze. Tento zájem prokazoval počet návštěvníků jenž pravidelně převyšoval kapacitu hlediště. Za dlouholetou a obětavou práci získal ocenění Zlatý odznak Josefa Skupy. Tuto vzácnou dobu nám připomenou původní plakáty divadelních představení a hlavně dochované, autentické zvukové záznamy loutkových her z let 1963 - 1972.
Současnost loutkového divadla bude na výstavě zastoupena loutkohercem a výtvarníkem Františkem Petrákem a jeho Teatrem Pimprle marionetto a originální kolekcí loutek žáků ZUŠ Luhačovice, loutkovým divadlem Josefa Káni a dalšími.
Výstava by měla návštěvníkům přinést poučení, zábavu i umělecký zážitek.

Výstava bude doplněná tématicky zaměřeným kulturním programem a doplněna výtvarnou dílnou pro mateřské školky ve spolupráci s DDM.

• Pátek 22.ledna 2010 v kině Elektra projekce filmu At´žijí rytíři
Historický, dobrodružný příběh skrývá v sobě humor, nadsázku a romantiku.
Martin z Vamberka čestný rytíř a otec pěti dětí je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest. Nechá tvrz v rukou svého nejstaršího syna a jeho sourozenců. Jenže soused Albrechta z Krvenos netouží po ničem jiném, než se panství zmocnit. Podaří se dětem zvítězit nad mnohem silnějším nepřítelem? Toto tajemství budeme s hrdiny rozplétat v příběhu plném alchymie, rytířů a katapultů.

• Sobota 23. ledna 2010 v Galerii Elektra vernisáž výstavy
S úvodním slovem Romana Švehlíka, principála divadla Brod z Uherského Brodu a doprovodným programem ZUŠ oboru LDO pod vedením Reginy Bittové s ukázkou prstového loutkového divadla.

• Sobota 23. ledna 2010 v kině Elektra divadelní představení Sávitrí v podání Divadlo Líšeň z Brna.
Stínové loutkové divadlo s příběhem na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Výtvarná i hudební složka je volně ovlivněna orientálním divadlem a vytváří původní svébytný tvar - vizuálně silný obraz barevných pohyblivých stínů na velkém plátně.
Hra je určena širokému okruhu publika a všem věkovým generacím.

Zdroj: Luhačovické noviny 2010/1 str.7; autor článku: Regina Bittová---------------
V Luhačovicích jsou k vidění staré loutky, maňásci a marionety
ČTK, 25.1.2010

Desítky loutek, maňásků, marionet a divadélek domácí i sériové výroby s dekoracemi jsou od soboty vystaveny v galerii městského domu kultury v Luhačovicích na Zlínsku.

Desítky loutek, maňásků, marionet a divadélek domácí i sériové výroby s dekoracemi jsou od soboty vystaveny v galerii městského domu kultury v Luhačovicích na Zlínsku. Výstavu s názvem "Loutka? Je jako člověk, ale člověk to není..." doplněnou replikami historických kostýmů a plakátů návštěvníci mohou zhlédnout do 14. února.

"Jde zejména o soukromé sbírky. Část výstavy je věnována zrodu prvního loutkového divadla ve městě," uvedla Gabriela Gergelová z luhačovického kulturního domu.

První loutkové divadlo v Luhačovicích začalo hrát v prostorách staré pošty a v bývalém Lidohotelu v improvizovaných podmínkách na počátku minulého století. Expozice připomíná osobnost Štěpána Karlovského, který vedl loutkářský soubor od roku 1940 do roku 1980. "Za jeho působení o diváky nebyla nikdy nouze, počet návštěvníků pravidelně převyšoval kapacitu hlediště," podotkla Gergelová. Současnost loutkového divadla zastupuje loutkoherec a výtvarník František Petrák a jeho Teatrem Pimprle marionetto a kolekce loutek žáků Základní umělecké školy Luhačovice.

I přesto, že vernisáž výstavy se konala dnes, již v pátek na expozici upozornil doprovodný program, a to projekce nového českého historického dobrodružného filmu Ať žijí rytíři, která se uskutečnila v kině Elektra. Dnes po slavnostním otevření výstavy návštěvníci mohli zhlédnout divadelní představení Sávitrí - magická stínová loutkohra na motivy staroindické báje v podání Divadla Líšeň z Brna.

ex divadlo.cz

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':