Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Bartoš Svatopluk, Münzbergovy dekorace z české historie, 1932, Arch č. 2, „Opona, stálé kulisy a suffity“ informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Označení:
Opona souborně vydaného divadla tzv. Münzbergových dekorací z české historie
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Bartoš Svatopluk, dr. ing. (1898-1958), v civ. ředitel cukrovaru v Dolním Cetně, výtvarník, malíř, vedoucí osobnost a „scénograf“ ochotnického loutkového divadla v Dolním Cetně po roce 1945. V loutkářství známý zejména jako autor mnoha souborně vydaných tištěných divadel a dekorací a návazných sérií dekorací divadel od Karla Štapfera. Roku 1932 vytvořil Bartoš pro firmu Antonín Münzberg samostatné divadlo „Münzbergovy dekorace z české historie“. Scenérie ukazovaly zajímavá historická místa, jako např. hrad Skuhrov, hradní síň na hradě Rožmberku, hradní nádvoří Karlštejna, zimní krajinu s horou Říp, Belveder, Daliborku aj. Dekorace bylo možné kombinovat s „nejmenším Štapferovým divadlem“, jelikož měly stejný rozměr pozadí 48x35 cm. O rok později navrhl pro tutéž firmu „velké Münzbergovy dekorace“ pro loutky 50-60 cm, určené spolkovým divadlům. V roce 1947 vytvořil ještě souborné „pohádkové“ divadlo pro pražské nakladatelství Brouk (Josef Chroust).
Provenience:
Münzbergovy dekorace z české historie, 1932
Arch č. 2, „Opona, stálé kulisy a suffity“
Vydala firma Antonín Münzberg, Praha
Tisk Jos. Tocl, Praha
Technika:
Litografie, firma nabízela oponu tištěnou na papíře i na plátně
Rozměr:
arch 77x53 cm, opona 56x41 cm (portál divadla 85x54,5 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (kompletní tiskové archy i hotové divadlo s podlepenými dekoracemi a plátěnou oponou)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (původní arch i hotové divadlo)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (původní arch)
Motiv:
Pohádkový, triptych.
Popis:
Triptych ve tvaru lunety, vlevo jinoch s přízrakem ve scenérii lesa a vzdáleného hradu, uprostřed rytíř na bílém koni bojuje s drakem, vpravo Kašpárek před králem sedícím na trůnu.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':